Przejdź do treści

Niż Zoltan (Orkan PIA) i wstępna prognozy pogody dla Polski 21-22.12.2023. W piątek powieje najsilniej.

Dokonujemy przeglądu wyliczeń modeli numerycznych na 21 oraz 22 grudnia 2023 roku. Sprawdzamy, jak silne będą porywy wiatru.

Orkan Pia. Klasyfikacja DWD

Reklama

Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Zoltan jako orkan i nadały mu imię PIA. Powodem tej decyzji była między innymi prędkość ciągła wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Danii osiągać mają ponad 120 km/h.

Niż Zoltan (Orkan PIA) i wstępna prognozy pogody dla Polski 21-22.12.2023. W piątek powieje najsilniej., Niż Zoltan (Orkan PIA) i wstępna prognozy pogody dla Polski 21-22.12.2023. W piątek powieje najsilniej.

Sytuacja baryczna nad Polską

Niż Franklin znajduje się na zachód od Islandii. Pogłębiając się, zanurkuje w kierunku południa Norwegii. W jego centrum ciśnienie spadnie do 959 hektopaskali i powinien się tam znaleźć przed południem w czwartek. Dodatkowo wspomagać go będzie prąd strumieniowy. W jego południowym i zachodnim sektorze przemieszczać się będzie strefa bardzo silnych porywów wiatru. Dotrze do Szwecji. Danii w czwartek 21 grudnia koło południa i przyniesie na wybrzeżu porywy do 110-130 km/h.

Reklama

Następnie przemieszczać się będzie nad Morze Bałtyckie. Ciśnienie w momencie, gdy centrum niżu będzie nad Morzem Bałtyckim, spadnie do 960 hPa. Spowoduje to zaostrzenie gradientu nad Polską i silny wiatr. Z prognoz wynika, że w Polsce porywy maksymalne wyniosą ~110 km/h na Wybrzeżu oraz 70-90 km/h w głębi lądu.

Prognozy na czwartek 21 grudnia

Porywy wiatru zaczną się wzmagać w czwartek już w godzinach przedpołudniowych, szczególnie w Polsce zachodniej, południowo zachodniej. W Sudetach oraz w Tatrach będą odczuwalne odpowiednio fen i halny. Po południu strefa bardzo silnych porywów wiatru obejmie Polskę zachodnią i południowo zachodnią, tam w porywach od 70 do 90 km/h. Również w Bieszczadach porywy wiatru do 80 bądź 90 km/h.

Na wybrzeżu, szczególnie w województwie zachodniopomorskim porywy mają być największe i będą osiągać od 100 do 110 km/h.

Prognozy na noc z czwartku na piątek.

Reklama

W nocy z czwartku na piątek nadal najsilniej będzie wiać na wybrzeżu oraz w górach, natomiast strefa silnego wiatru będzie przemieszczać dalej w kierunku wschodnim.

Prognozy na piątek 22 grudnia – najsilniejsze porywy wiatru

Na tę chwilę widać, że najsilniejsze porywy wiatru będą występowały w piątek. Wiatr wzmagać się będzie nad ranem w piątek, szczególnie w Polsce północno zachodniej i zachodniej, południowo zachodniej, a następnie w Polsce centralnej. Według wyliczeń poszczególnych modeli lokalnie prędkości wiatru mogą przekroczyć 95 bądź 100 km/h. Sytuacja jest dynamiczna, więc wymaga obserwacji.

Niż Zoltan (Orkan PIA) i wstępna prognozy pogody dla Polski 21-22.12.2023. W piątek powieje najsilniej., Niż Zoltan (Orkan PIA) i wstępna prognozy pogody dla Polski 21-22.12.2023. W piątek powieje najsilniej.
YouTube player

Inne wiadomości

Reklama