Przejdź do treści

Opady śniegu. Na północnym wschodzie intensywne. Lokalnie wystąpią śnieżyce. Prognoza za noc z niedzieli na poniedziałek i poniedziałek.

Opady śniegu. Na północnym wschodzie intensywne. Lokalnie wystąpią śnieżyce. Prognoza za noc z niedzieli na poniedziałek i poniedziałek.

Reklama

Modele numeryczne wskazują już praktycznie tak samo sytuację na noc z niedzieli na poniedziałek oraz poniedziałek, więc możemy już wydać prognozę.

Opady śniegu. Na północnym wschodzie intensywne. Lokalnie wystąpią śnieżyce. Prognoza za noc z niedzieli na poniedziałek i poniedziałek.

O niżu Brygida

Niż Brygida nadal przemieszcza w kierunku Finlandii. W niedzielę wieczorem znajduje się nad centralną Białorusią i zmierza w kierunku Litwy i Łotwy.

Reklama

Nad Polską główna strefa opadowa śniegu już przeszła przez południowy wschód Polski. W momencie oddalania się niżu od Polski północno wschodniej zwiększył się gradient ciśnienia, więc wzrośnie prędkość wiatru. Pojawi się silny efekt jeziora.

Niż czy cyklon

Warto jeszcze sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest to niż Brygida, czy cyklon Brygida, ponieważ w mediach można spotkać to drugie określenie. Otóż niż i cyklon w naszych szerokościach geograficznych oznaczają to samo. Jednak słowo cyklon ma bardziej negatywną konotację i jest często stosowane w mediach jako coś, co ma przestraszyć.

Opady śniegu nocą z niedzieli na poniedziałek

Wszystkie modele numeryczne są praktycznie zgodne co do scenariusza, więc nie będziemy już go rozbijać na różne scenariusze. Podamy jeden główny.

Reklama

Nocą z niedzieli na poniedziałek główna strefa silnych opadów śniegu zaznaczać się będzie jeszcze na północy województwa mazowieckiego, w województwie podlaskim oraz w województwie warmińsko-mazurskim. Tam nadal będą się występowały silne opady śniegu.

Na obszarze Polski południowo zachodniej również występować będą opady śniegu, jednak powinny być przelotne. Przelotne popadać również może w województwie lubuskim, zachodniopomorskim, oraz pomorskim. Tam opady będą związane z efektem jeziora.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Silny efekt jeziora w poniedziałek.

Do południa w poniedziałek na południu oraz w centrum Polski opady śniegu będą słabnąć.

Reklama

Będą występowały opady przelotne na północy Polski – wzmocni się efekt jeziora. Będą występować lokalnie silne i intensywne opady śniegu. Szczególnie w województwie warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim oraz pomorskim. Tam lokalnie może wystąpić duża kumulacja śniegu, szczególnie na drodze przechodzenia pasm konwekcyjnych.

Na Bałtyku oraz na wybrzeżu może padać deszcz, deszcz marznący bądź deszcz ze śniegiem.

Bałtycki Efekt Morza

Z powodu specyficznego ułożenia ośrodka niżowego wobec Polski i Bałtyku, z północy na południe wiać będzie silniejszy wiatr. To zaowocuje nasileniem się efektu morza oraz opadami marznącymi mieszanymi (a wybrzeżu) przechodzącymi w opady śniegu. Najwięcej śniegu spadnie tam, gdzie będą przemieszczały się pasma konwekcyjne.

Zasięg i intensywność opadów.

opady śniegu, opady śniegu
Reklama

Na powyższej mapie zaznaczyliśmy kolorami strefy, gdzie naszym zdaniem będą występować najsilniejsze opady. Napisaliśmy również akumulację opadów (24h). Kolorem niebieskim zaznaczyliśmy obszar, na którym będą występować lokalnie intensywne opady śniegu, mokrego śniegu. Im kolor niebieski jest bledszy, tym te opady powinny być słabsze.

W związku z tym, jak widzicie na obrazku, najmocniej padać będzie w woj. pomorskim oraz warmińsko mazurskim. Im dalej od tych województw tym opady będą słabsze.

Inne wiadomości

Reklama