Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 5.04.2024r – 18:00 CEST 6.04.2024r – 03:00 CEST

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

YouTube player

Ostrzeżenie – obszary

Reklama

– Zachodniopomorskie

– Lubuskie

– Kujawsko-Pomorskie

Reklama

– Pomorskie

– Wielkopolskie

– Łódzkie

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze nieco obniżonego ciśnienia pomiędzy jednym, a drugim frontem atmosferycznym w polu napływu nieco cieplejszej masy powietrza. Jeszcze dziś wieczorem, szczególnie w Polsce zachodniej oraz północno-zachodniej pojawi się kolejna strefa frontowa z zatoką niskiego ciśnienia oraz postępującym szybszym przepływem zarówno w środkowej, jak i wysokiej troposferze. Wypieranie cieplej masy powietrza na jedynie nieco chłodniejszą wraz z obecnością większego wymuszania oraz większej porcji wilgoci sprawi wytworzenie się głębszej konwekcji, która przyniesie przelotne, ale silniejsze opady deszczu, gradu oraz burze.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM

Reklama

– BURZE WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– SILNE PORYWY WIATRU DO 90 KM/H

OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Wydawać by się mogło, że taka „delikatna” zmiana adwekcji masy powietrza, na jedynie delikatnie chłodniejszą, nie powinna nieść ze sobą aż takich zmian. Tutaj należy przede wszystkim wspomnieć możliwość pojawienia się zaburzenia na fali krótkiej wraz ze wspomnianym szybszym przepływem. Co ciekawe mamy również adwekcję typowo z południowego zachodu z frontem położonym prostopadle do przepływu jet streamu. W wyniku kondensacji wilgoci już od niskiego poziomu konwekcja może przebiegać dość gwałtownie. Ułożenie frontu zgodnie z falą (nie mówię tu o jet streamie) może mieć taki skutek, że te ruchy wznoszące mimo wieczorowej pory mogą być znaczące i gwałtowne. Muszę przypomnieć, że wspomniany front wczoraj w Niemczech przyniósł trąby powietrzne, które poczyniły dość spore szkody.

Dziś wieczorem od północnego zachodu wejdzie strefa frontu ze wspomnianą szybko postępującą konwekcją. Nie jest wykluczone pojawienie się zarówno układu w formie liniowej, jak i pojedynczych superkomórek, które właśnie na Pomorzu Zachodnim, lub w Lubuskim wygenerować mogą trąbę powietrzna. Na tę chwilę sytuacja nadal jest mocno rozwojowa i ta informacja nie ma za zadanie straszyć, ale informować. W dobrze rozbudowanych ewentualnych niewielkich układach, jak i w superkomórkach, należy spodziewać się silnych lub punktowo bardzo silnych porywów wiatru prostoliniowego, który może powodować szkody materialne. Zachęcam więc do uprzątnięcia luźnych przedmiotów zarówno z balkonów jak i ogrodów.

Strefa frontu teoretycznie słabnąc powinna przemieszczać się w kierunku wschodnim, docierając do Wielkopolski, a następnie do woj. Łódzkiego Oczywiście nie muszę przypominać, że o Kujawsko-Pomorskim nie zapomniałem

Podsumowując. Dziś wieczorem może się dziać i to dość gwałtownie. Oczywiście nie dam 100% pewności, że wygeneruje się jakiś „olbrzym”, ale radzę zachować czujność i nie patrzeć, czy przyjdzie Alert RCB, gdyż pojawi się jedynie wtedy, kiedy IMGW wyda ostrzeżenie 2-go stopnia.

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama