Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne / bardzo silne porywy wiatru. Burze.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 24.01.2024r – 08:00 CET – 25.01.2024r – 08:00 CET

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook


Ostrzeżenie – obszary

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru (marginalnie) o prędkości dochodzącej do 105 km/h, z tym, że wartość ta nad samą linią brzegową może zostać przekroczona.

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru, które w pojawiających się zjawiskach konwekcyjnych mogą osiągać wartości z przedziału 85 – 90 km/h. Dodatkowo należy spodziewać się przelotnych, ale chwilami intensywnych opadów deszczu oraz burz.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru, które w lokalnej konwekcji mogą osiągać wartość 75 km/h. Dodatkowo w pierwszej części dnia należy spodziewać się silniejszych opadów śniegu. Pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne / bardzo silne porywy wiatru. Burze., Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne / bardzo silne porywy wiatru. Burze.

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na skraju niżu wędrownego, który obecnie znajduje się nad Skandynawią i wędruje dalej w kierunku Łotwy. Tymczasem na południowym zachodzie Europy dominuje układ wysokiego ciśnienia. Traf chciał, że Polska znajduje się dokładnie pomiędzy tymi dwoma, odrębnymi układami barycznymi. Oprócz tego znajdujemy się w obszarze zatoki niskiego ciśnienia z fontami atmosferycznymi. Na mapie topografii izobarycznej 500 hPa widać wyraźnie prognozowany, zwiększony gradient pionowy temperatury, który również przełoży się na powstanie wielu, lokalnych zjawisk konwekcyjnych. Gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego również będzie większy, co przełoży się na wspomniany silniejszy wiatr wraz z porywami.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU (ŚNIEGU W

Reklama

PIERWSZEJ CZĘŚCI DNIA NA WSCHODZIE).

– NiBURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– MARGINALNIE BURZE SUPERKOMÓRKOWE

Reklama

– NIEWYKLUCZNE ZJAWISKO MICROBURST (mało-obszarowego

prądu zstępującego).

– MARGINALNA SZANSA NA POJAWIENIE SIĘ TRĄBY POWIETRZNEJ.

OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Już ponad tydzień temu wielu z Was przyglądało się sytuacji na dziś. Doszliśmy do dnia, w którym można powiedzieć, wszystko się rozstrzygnie. To co już za oknami widać, to sporo opadów (również śniegu na wschodzie), dodatkowo silniej wieje. Do 08:00 największy poryw notowano na Śnieżce; ponad 130 km/h. (Na nizinach Elbląg notuje ledwie 61 km/h) ale ona jest zawsze niemal poza zasięgiem. Można zadać sobie pytanie, dlaczego zawsze wieje tam silniej, niż na Kasprowym, skoro Kasprowy jest wyższym szczytem. Odpowiedź jest prosta. Śnieżka jest dosłownie „goła i wesoła”, nic nie przeszkadza przepływowi powietrza, stąd niemal jakikolwiek brak zaburzeń sprawia, że w przenośni łby „urywa”.

Wróćmy do meritum, jakim są spodziewane dziś zjawiska atmosferyczne. Otóż przez Polskę już przechodzi szeroka strefa opadów, związana z ciepłym frontem atmosferycznym. Po jego przejściu wejść powinna strefa chłodnego frontu, już z przelotnymi opadami pochodzenia konwekcyjnego. Dokładamy więc „lepsze” warunki konwekcyjno-kinetyczne i oprócz samych opadów musimy się spodziewać także lokalnych burz. Przy obecności silnego prądu strumieniowego (szczególnie na zachodzie i południu) zjawiska mogą być nieco „silniejsze”. W warunkach silniejszych uskoków pionowych, jak zwiększonej wirowości istnieje spora szansa na pojawienie się jednej, lub więcej superkomórek burzowych, a te jak wiecie przynoszą chwilami bardzo silne, chwilowe porywy (nie wykluczam więc miejscowych silniejszych prądów zstępujących) oraz wzrasta szansa na pojawienie się trąby powietrznej (zachód lub południe).

Opady opadami, ale dziś główne skrzypce gra silny i porywisty wiatr, który w porywach średnio nie powinien przekroczyć 75 km/h. Niestety konwekcja zrobi swoje i za chwile może się okazać, że porywy przekroczą 85 lub 90 km/h. Pamiętajcie, że mówię tutaj o porywach konwekcyjnych, które są często nietrwałe i mają charakter interwałowy. (w towarzystwie chmury burzowej), więc cały czas na pewno nie będzie tak wiało, a porywy będą dość szybko zmieniać swoje prędkości. Nad morzem oczywiście „setunia”, ale w zasadzie tak mocno powinno wiać jedynie w strefie przybrzeżnej w pasie Pomorza Zachodniego. Dzisiejszy wiatr będzie pewnie powodował lokalne szkody materialne, oraz przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Warto się przygotować

Niestety meteoropaci pewnie już od wczoraj czują szybką zmianę ciśnienia. Dziś i jutro lepiej nie będzie. Szybkie zmiany najpierw w dół, a następnie w górę, sprawią, że samopoczucie niektórych do najlepszych nie zaliczymy. Niestety nasze organizmy nie są w stanie wyrobić tak szybkiej adaptacji na zmiany ciśnienia, stąd senność, rozdrażnienie a nawet migreny.

Podsumowując. Dziś w pogodzie spora dynamika, jednak przypominam sobie artykuły, wieszczące wichury rzędu 120 km/h. Znów wychodzę z założenia, że prognozowanie tego typu zjawisk (wędrówka niżu ze stale zmieniającym się ciśnieniem) na tydzień przed ich pojawieniem się (Baaaa na dwa dni przed), jest kompletnie bez sensu, ale kto tam mnie będzie słuchał.

Pamiętajcie, że to tylko prognoza, a rzeczywiste obszary występowania zjawisk mogą ulec zmianie.

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama