Przejdź do treści

Pogoda na Wszystkich Świętych w 2022 roku. Prognoza Jarosława Turały.

Pogoda na Wszystkich Świętych w 2022 roku. Prognoza Jarosława Turały.

Reklama

Najmilsi. Za nami zmiana czasu i bardzo ciepły dzień. W Jeleniej Górze dziś ponad 25 stopni i jest to najcieplejszy dzień 30 października w historii powojennych pomiarów meteo. Niestety nie wszędzie było tak „pięknie” i ciepło. W Białymstoku ledwie temperatura przebiła 12 stopni. Sporo wilgoci w powietrzu. Będąc na porannym spacerze można było powietrze kroić nożem (bezwietrznie).

Przed nami jednak wyjątkowy dzień Wszystkich Świętych. Wielu z Was odwiedzi groby najbliższych, bliższych, dalszych, znajomych, przyjaciół. Niejednokrotnie przemierzać będziecie spore ilości kilometrów, dlatego postaram się dla Was nieco o pogodzie na ten dzień napisać.

Pogoda na Wszystkich Świętych w 2022 roku. Prognoza Jarosława Turały.
Źródło: Głos Wielkopolski.

Aktualna sytuacja baryczna

Reklama

Polska znajduje się na skraju układu wyżowego znad Europy południowej z wyraźnie zaznaczonym frontem atmosferycznym, który troszkę nam tę Polskę podzielił. Południowa część kraju już znajduje się w tzw. sektorze ciepła pomiędzy ciepłym, a chłodnym frontem atmosferycznym. Stąd napływ ciepłych mas powietrza. Niestety spora ilość wilgoci w obszarze tzw. słabogradientowym sprzyja powstawaniu mgieł i zamgleń.

Spodziewana sytuacja baryczna.

Układ wysokiego ciśnienia będzie powoli i sukcesywnie przesuwał się dalej na wschód kontynentu, jednak do naszego kraju zbliży się kolejny wyż, który będzie prawdopodobnie wędrował południową częścią Europy. Nadal będziemy się znajdować w słabym oddziaływaniu osi fali górnej z widoczny, niewielkim klinem wyżowym. Jeszcze 1-go listopada do zachodnich granic naszego kraju powinien zbliżyć się chłodny front atmosferyczny, który jednak nie powinien jeszcze popsuć pogody. Co ciekawe prawdopodobnie nad południową część kraju napłynie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego wraz z obecnością pyłu saharyjskiego.

Pogoda na Wszystkich Świętych w 2022 roku.

Na południu oraz w centrum kraju od rana zachmurzenie małe i umiarkowane. Im dalej na północ, tym więcej chmur. Północ kraju od rana prawdopodobnie w zachmurzeniu dużym / całkowitym z udziałem mgieł i zamgleń, które będą ograniczały widzialność poziomą do 100 / 400 m.

pogoda na wszystkich świętych, pogoda na wszystkich świętych,wszystkich świętych 2022,prognoza na wszystkich świętych,Sytuacja baryczna
Reklama

W strefie mgieł (zaznaczone na mapce) nie jest wykluczone pojawienie się opadów mżawki lub po prostu wytrącania się kropel przy zrównaniu się temperatury punktu rosy z temperaturą otoczenia. Wspomniane mgły i zamglenia mogą utrzymywać się przez dłuższą cześć dnia. Niski stratus (chmura) niestety nie będzie pomagał i „wiał” optymizmem. Będzie wilgotno, szaro i „ciężko”. Południe i centrum prawdopodobnie w słońcu i całkiem „spoko” temperaturze.

W strefie mgieł zaledwie 10 / 11 stopni i to będą raczej wartości temperatury maksymalnej. Im dalej na południe, tym cieplej. Centrum i zachód może liczyć na temperatury sięgające 16 / 17 stopni. Na południu kochani powyżej 20 stopni. Nie jest wykluczone, że gdzieś na południu lub południowym zachodzie na termometrach ujrzycie 22 / 23 stopnie. Wiatr powinien wiać słabo i umiarkowanie z południa i południowego zachodu. Ciśnienie 1017 / 1020 hPa.

Podsumowanie.

Podsumowując. Pogoda prawdopodobnie podzieli Polskę na tę z większym fartem (południe, zachód, centrum) oraz z pechem (północ, północny wschód, wschód). To samo z temperaturą. Prognozowany gradient sięgnie 15 stopni, ale nie to jest chyba w takim dniu najważniejsze……

Reklama

Pamiętajcie, że to jedynie prognoza i jedynie czas realny pokaże, jak będzie naprawdę 🙂. Strefa większej wilgoci jest słabo-prognozowalna więc wszystko rzeczywiście może ulec zmianie.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama