Pogodrszenie pogody. Opady deszczu i ochłodzenie. Komentarz Synoptyka UM
Pogodrszenie pogody. Opady deszczu i ochłodzenie. Komentarz Synoptyka UM
Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, już minionej nocy rozpoczął się istotny dla przebiegu warunków pogodowych w naszym kraju, proces przebudowy pola ciśnienia i pola geopotencjału. Rozległy wał wyżowy, tworzony przez trzy dobrze rozbudowane wyże, od Półwyspu Iberyjskiego, przez wschodnią Francję i Niemcy, po trzeci wyż znad zachodniej Rosji, powoli jego środkowy odcinek zaczął przesuwać się na południowy wschód, zajmując miejsce kierującego się nad Morze Czarne ośrodka niżowego. W tym samym czasie stopniowo słabły i wychodziły nad Białoruś i Ukrainę resztki opadów mokrego śniegu z dnia wczorajszego. O godzinie piątej słabe opady śniegu rejestrowała tylko stacja meteorologiczna w Terespolu, a deszczu ze śniegiem stacja meteorologiczna we Włodawie.
W tym samym czasie od zachodu nasuwa się zatoka niżowa z okludującymi się frontami, związana z niżem atlantyckim (985 hPa), kierującym się w stronę Szkocji (https://www1.wetter3.de/fax_dt.html ). Pierwsze opady deszczu już rejestrują stacje meteorologiczne w Świnoujściu i Szczecinie, a niebawem rozprzestrzeniać się będą one nad cały zachód kraju, z tendencją do przesuwania się w kierunku południowo wschodnim. W miarę wchodzenia nad zimne podłoże będą one przechodziły w opady deszczu ze śniegiem, a w godzinach popołudniowych w opady mokrego śniegu. Za frontem napływać będzie ciepłe powietrze polarne o cechach morskich, w którym na południowym zachodzie temperatura sięgnie 10, a lokalnie nawet 12 stopni. Nasz model prognozuje wzrost temperatury powyżej zera w całych Sudetach. Natomiast przed frontem nadal chłodno, by nie powiedzieć zimno, temperatura od zera do około trzech stopni, w Karpatach oczywiście mróz.
Ruch frontu i głębokiej zatoki niżowej w kierunku wschodnim blokowany będzie przez wyż znad Rosji, łączący się z niewielkim wyżem znad południowej Skandynawii. Zatem będziemy mieli duży kontrast termiczny pomiędzy ciepłym na południowym zachodzie i resztą kraju. W porze nocnej front ulegający zafalowaniom, osiągnie rubież: Pomorze Zachodnie – Lubelszczyzna, a w drugiej części nocy, fala frontowa przesunie się nad Ukrainę. Na chłodnym odcinku frontu występować będą słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Natomiast na ciepłym południowym zachodzie, spodziewana są słabe opady deszczu w strefie kolejnego frontu, ułożonego mniej więcej równoległe do wspomnianego frontu. Wiatr przed frontem, południowo wschodni przeważnie umiarkowany, za frontem południowo zachodni umiarkowany do silnego, a w strefie frontowej słaby.
Jutro bez istotnych zmian, warunkowanych rozkładem ciśnienia. Nadal od Morza Północnego po Ukrainę utrzymywać się będzie bruzda niskiego ciśnienia powstała z wspomnianego, już dyssypującego niżu z rodowodem atlantyckim. Dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek, rozpocznie się istotna korekta ciśnienia, poprzez rozbudowę wyżu nad Skandynawią. To pod jego naporem „wymiatane” będą resztki opadów znad naszego południa, wiatr zmieniać się będzie na północno wschodni i otworzy się droga dla zimnego powietrza spływającego od północnego wschodu, do nas napływającego znad krajów bałtyckich i Białorusi. Już w nocy z wtorku na środę w całym kraju temperatura ujemna, od -1-go na zachodzie do -7, -8 stopni na północnym wschodzie. W dzień ujemna temperatura na małym minusie utrzyma się na całym wschodzie, a na zachodzie na małym plusie. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to epizod krótkotrwały i w drugiej połowie tygodnia ociepli się.
Ryszard Olędzki, 19 listopada 2023r., godz. 7.00