Przejdź do treści

Pożary w Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Francji. Trudna sytuacja na zachodzie i południu Europy.

Pożary w Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Francji. Trudna sytuacja na zachodzie i południu Europy.

Pożary w Chorwacji.

Reklama

W środę Chorwackie Stowarzyszenie Straży Pożarnych poinformowało o wybuchu trzech pożarów na terenie Dalmacji. Niszczycielski żywioł potęguje duża susza i silne wiatry, przez co ogień szybko się rozprzestrzenia. Pożary wybuchły w powiecie Zadar i Szybenik-Knin. Spłonęło już około 20 domostw na terenie Szybeniku, w środkowej Dalmacji. Jednak najpoważniejsza sytuacja panuje w okolicach miejscowości Zaton, gdzie płonie wiele hektarów lasu sosnowego. 

Na miejscu pracuje około 150 strażaków oraz dwa samoloty, które pomagają w opanowaniu niszczycielskiego żywiołu. Chorwackie ministerstwo bezpieczeństwa poinformowało, że wysyła 52 żołnierzy do pomocy w walce z żywiołem na terenach powiatu szibenicko-knińskiego. Mieszkańcy regionów, w których panują pożary, zostali już ewakuowani, na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar. 

Pożary w Hiszpanii

Reklama

Pożary lasów i łąk szaleją również w Hiszpanii. W prowincjach Salamanka i Caceres na zachodzie Hiszpanii trwające od środy pożary pochłonęły prawie 7 tys. hektarów lasów i łąk. Walkę z żywiołem utrudniają wysokie temperatury sięgające nawet ponad 40°C i silny wiatr, który powoduje szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Panujące pożary są jednymi z największych w tym roku. Z prowincji Salamanka ewakuowano już około 500 osób, podobna sytuacja ma mieście również w niektórych gminach na zachodzie kraju. 

Pożary w Portugalii

Podobna sytuacja panuje również w Portugalii, gdzie z pożarami walczy ponad 2000 strażaków. Pożary lasów i nieużytków rolnych panują tam na terenie praktycznie całego kraju. Szalejący żywioł pozbawił już życia jedną osobę, a dziesiątki zostały ranne. Od zeszłego czwartku rannych zostało już ponad 50 strażaków walczących z żywiołem. W ostatnich dniach temperatury na terenach Portugalii były ekstremalne, wczoraj tj. 13 lipca zarejestrowano temperaturę wynoszącą 46.3°C. Bardzo duże upały i panującą tam susza utrudniają gaszenie pożarów i przyczyniają się do ich szybkiego rozprzestrzeniania. Ogień strawił już ponad 4000 hektarów ziemi. 

pożary
Marco Malheiro
@MarcoMalheiro1

Pożary we Francji

Niszczycielskie pożary dotknęły również Francję, żywioł strawił tam już ponad 1.7 tysiąca hektarów ziemi. Dwa duże pożary panują w regionie Żyronda, gdzie z ogniem walczy już około 600 strażaków i 6 samolotów, które pomagają w opanowaniu ognia. Konieczne było ewakuowanie mieszkańców między innymi miasta Landiras. Ewakuacja objęła również setki turystów przebywających między innymi na polach kempingowych w okolicy. Niestety nie zapowiada się, żeby upały opuściły Francję, więc walka z pożarami może być nadal trudna.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama