Przejdź do treści

Ekstremalne upały we Francji w poniedziałek. Temperatury przekroczą 43°C. Susza i upały przyczyną gigantycznych pożarów.

Od wielu dni w zachodniej Europie temperatury są bardzo wysokie. Cały czas następuje tam adwekcja zwrotnikowych mas powietrza. Apogeum upałów nadejdzie już od poniedziałku. W zachodniej Francji termometry mają pokazać ponad 43°C.

Ekstremalne upały we Francji

Reklama

Już w poniedziałek temperatury we Francji według modelu GFS osiągną 42-44°C. Lokalnie nawet 45-47°C. Rekord dla Francji wynosi 45,9°C i istnieje szansa na pobicie tego rekordu podczas aktualnej fali upałów. We wtorek upalne powietrze zostanie powoli wyparte przez chłodniejsze znad Atlantyku. Ale nadal we wschodniej części temperatury wyniosą ponad 40°C. Jednak nie będzie to duży spadek, ponieważ nadal w wielu miejscach kraju temperatury osiągać będą 30°C .

ekstremalne upały
LeParisen

Upały w Wielkiej Brytanii i krajach Beneluxu

Dzień później, czyli we wtorek ten sam model widzi bardzo wysokie temperatury na wyspach brytyjskich. Rekordem upału w Wielkiej Brytanii jest 38,7 st. C, które zanotowano 25 lipca 2019 r. w Cambridge, teraz możliwe będą temperatury 38-41°C. Pobicie rekordu jest niemal pewne. Podczas wtorkowego dnia równie upalnie będzie również nad Beneluxem, gdzie możliwe będą wartości rzędu 39-42°C i też możliwe jest pobicie krajowych rekordów, które wynoszą odpowiednio dla Belgii 41,8°C i Holandii 40,7°C.

Gigantyczne pożary we Francji

Reklama

Niszczycielskie pożary z powodu suszy i ekstremalnych temperatur dotknęły Francję. Żywioł strawił tam już ponad 1.7 tysiąca hektarów ziemi. Dwa duże pożary panują w regionie Żyronda, gdzie z ogniem walczy już około 600 strażaków i 6 samolotów, które pomagają w opanowaniu ognia. Konieczne było ewakuowanie mieszkańców między innymi miasta Landiras. Ewakuacja objęła również setki turystów przebywających między innymi na polach kempingowych w okolicy. Niestety nie zapowiada się, żeby upały opuściły Francję, więc walka z pożarami może być nadal trudna.

ekstremalne upały, ekstremalne upały,francji

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama