Przejdź do treści

PROGNOZA BURZOWA NA NIEDZIELĘ 24.04.2022

W niedzielę pogoda nabierze więcej dynamiki, a to za sprawą niżu „Thalke II” z rejonu Alp. W pierwszej części dnia nad południową połową Polski przemieszczać się będzie związany z niżem front ciepły, przynoszący słabe i umiarkowane opady deszczu. Około południa znad terytorium Czech, nad województwa południowe wkroczy wilgotny i chwiejny, ciepły sektor niżu, który jednocześnie szybko zacznie być wypierany na wschód przez front chłodny wraz z potencjalnym zafalowaniem. Poskutkuje to rozwojem burz, miejscami dość niebezpiecznych…

PROGNOZA BURZOWA

PROGNOZA BURZOWA – OBSZAR ŻÓŁTY (UMIARKOWANEGO ZAGROŻENIA ZE STRONY BURZ):

Reklama

Tutaj warunki do rozwoju burz będą najlepsze – spodziewamy się zarówno sprzyjającego środowiska termodynamicznego (MLCAPE do 200-500 J/kg, LI do -2K), jak i dobrych warunków kinematycznych (DLS do ok. 25 m/s, SRH do ok. 200m²/s²). Dzięki temu formacje burzowe mogą się dobrze organizować, a ich aktywność elektryczna będzie na umiarkowanym poziomie.

Pierwsze burze prawdopodobnie wkroczą do obszaru żółtego znad terytorium Czech, we wczesnych godzinach popołudniowych. Mogą mieć one postać superkomórek burzowych, niosących silne opady deszczu, porywy wiatru do ok. 75 km/h i niewielki grad do 1-2 cm średnicy. Na trasie superkomórek istnieć też będzie niskie ryzyko pojawienia się pojedynczego przypadku trąby powietrznej. Wraz z biegiem godzin popołudniowych potencjalne burze wędrować będą na północny wschód, rozprzestrzeniając się nad większą część obszaru żółtego, gdzie będą łączyć się w 1 lub kilka klastrów wielokomórkowych. Do wieczora zjawiska prawdopodobnie opuszczą omawiany obszar, przemieszczając się w kierunku Mazowsza / Lubelszczyzny…

OBSZAR ZIELONY (MAŁEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO):

Reklama

Tutaj warunki do rozwoju burz będą gorsze – spodziewamy się nikłych zasobów energii konwekcyjnej oraz słabszych mechanizmów wspomagających konwekcję, niż w obszarze żółtym. Przez to burze generować powinny przeważnie nieliczne wyładowania atmosferyczne i na ogół słabsze zjawiska.

Pierwsze, słabe burze w omawianym obszarze będą mogły wystąpić w pierwszych godzinach obowiązywania prognozy w rejonie Kotliny Kłodzkiej, czy nad województwem opolskim. Późniejszym popołudniem i wieczorem możliwe będą natomiast na Ziemi Łódzkiej, południowym Mazowszu, Podkarpaciu czy Lubelszczyźnie. O ile wystąpią – nieść mogą silniejsze opady deszczu i podmuchy wiatru do około 60 km/h.

Opracowanie: Łukasz Domowisz

Profil autora:

Reklama