Przejdź do treści

Silny wyż w poniedziałek i wtorek nadal nad Polską. Słoneczna pogoda. W nocy mróz. Zła wiadomość dla meteopatów.

Nad Polską w poniedziałek i wtorek nadal utrzymywać się będzie silny wyż. A to zapewni stabilizację pogody. Słońce, ale i też mroźne noce. Sprawdźmy, jak będzie wyglądać pogoda w najbliższe dni.

silny wyż

Silny wyż i dominacja słonecznej pogody w najbliższych dniach.

Reklama

Jak informowaliśmy kilka dni temu, nad Atlantykiem utworzył się wyż, który swoje centrum ma nad północną Litwą. W centrum ciśnienie osiąga 1040 hPa. Najwyższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne w Suwałkach (1997r) – 1054 hPa. Do rekordu będzie więc daleko, ale wszyscy Ci, dla których problemy zaczynają się przy dużym wzroście / lub spadku ciśnienia mogą czuć się gorzej. Wyż przemieści się w poniedziałek nad północną Polskę. I tam będzie stacjonować aż do środy (powoli słabnąć).

Wyżowa pogoda w poniedziałek i wtorek

W poniedziałek w większości kraju piękna i słoneczna pogoda. Zalegać będzie jeszcze zachmurzenie na południu / południowym wschodzie. Miejscami możliwe opady śniegu na krańcach południowych. Z upływem dnia rozpogodzenia będą obejmować już całą Polskę.

Reklama

Noc pogodna.

W niedzielę zachmurzenie zacznie dominować na południowym wschodzie, a po południu nasunie się też na północnym zachodzie Polski. Będzie to efekt słabnięcia wyżu. W centrum kraju bezchmurnie.

Temperatury w poniedziałek i wtorek

Jak to przy wyżu bywa – za dnia ciepło a w nocy przymrozki… Tak jest i tym razem. Nocą z niedzieli na poniedziałek spadną mocno poniżej zera. Od -2 stopni na północnym zachodzie do -12 stopni Celsjusza w Tatrach.

silny wyż, silny wyż,poniedziałek i wtorek,mróz
Reklama

Po zimnym poranku, temperatury wzrastać będą w poniedziałek do 4 stopni Celsjusza na północnym zachodzie. W górach nadal temperatury ujemne. Już pod wieczór jednak znów zrobi się zimno.

Nocą z poniedziałku na wtorek nastąpi znów bardzo szybkie wypromieniowanie ciepła. Temperatury spadną poniżej zera. Od -2 stopni na północnym zachodzie do -12 stopni Celsjusza w Tatrach.

We wtorek znów słońce będzie ogrzewać powietrze i temperatury poszybują do 5 stopni Celsjusza na północnym zachodzie Polski.

silny wyż, silny wyż,poniedziałek i wtorek,mróz

Wiatr w poniedziałek i wtorek

Reklama

Wyż zapewni nam praktycznie bezwietrzną aurę. Odpoczniemy od silnych porywów wiatru.

Silny wyż a meteopaci

To bardzo zła informacja dla części osób wrażliwych na pogodę, a szczególnie na ciśnienie. Szybkie zmiany ciśnienia o więcej niż 8 hPa w ciągu doby bardzo źle wpływają na osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia. Wysokie ciśnienie przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Meteopaci podczas wysokiego ciśnienia odczuwać mogą silne bóle głowy, rozkojarzenie, senność. Mogą być też bardziej zmęczeni. Co więcej, zimowe wyże tego typu przynoszą duże spadki temperatury, co jeszcze bardziej potęguje u takich osób złe samopoczucie.

Aktualna pogoda.

Reklama