Przejdź do treści

Silny wyż w weekend nad Polską. Poprawa pogody. W nocy przymrozki. Zła wiadomość dla meteopatów.

Do zachodniej Europy zbliża się powoli umacniający się wyż atmosferyczny. Jego centrum będzie w sobotę i niedzielę przemieszczać się nad Morzem Bałtyckim. Przyniesie w od soboty poprawę pogody, ale to zła wiadomość dla meteopatów i osób wrażliwych na pogodę.

silny wyż, silny wyż,poprawa pogody,weekend
Źródło: windy.com

Silny wyż i poprawa pogody w weekend

Reklama

Jak informowaliśmy kilka dni temu, nad Atlantykiem utworzył się wyż, który w momencie pisania tego artykułu swoje centrum ma nad północną Francją. W centrum ciśnienie osiągnęło 1033 hPa i ciągle wzrasta. Może osiągnąć nawet 1040 hPa. Najwyższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne w Suwałkach (1997r) – 1054 hPa. Do rekordu będzie więc daleko, ale już dzisiaj, wszyscy Ci, dla których problemy zaczynają się przy dużym wzroście / lub spadku ciśnienia powinni już się nastawić i niejako odpowiednio zabezpieczyć. Wyż przemieści się przez Morze Bałtyckie nocą z soboty na niedzielę.

Wędrówka wyżu w najbliższych godzinach.

Do soboty wyż nadal będzie się umacniał, przemieszczając nad Luksemburg. Ciśnienie w jego centrum osiągnie ~1036 hPa. Następnie zacznie się przemieszczać nad Morze Bałtyckie, gdzie w centrum ciśnienie wzrośnie do 1040 hPa. Najwyższe ciśnienie w Polsce notować będziemy od sobotniego wieczoru do nocy z poniedziałku na wtorek. Ciśnienie 1038-1040 hPa będzie bardzo źle wpływać na meteopatów.

Pogoda w sobotę i niedzielę

Reklama

W sobotę wyż przemieszczać się będzie nad Morze Bałtyckie. Zacznie on wpływać coraz mocniej na pogodę w Polsce. W większości kraju zalegać będzie jeszcze zachmurzenie. Miejscami możliwe opady. Z upływem dnia rozpogodzenia będą obejmować coraz większe tereny Polski (zaczynając od Polski północnej).

W niedzielę na północy i w centrum kraju bezchmurnie. Na południu zachmurzenie średnie i duże. Pojawią się przejaśnienia. Z upływem niedzieli będzie się coraz bardziej wypogadzać.

Piękna pogoda utrzyma się w poniedziałek.

Temperatury w sobotę i niedzielę

Reklama

Jak to przy wyżu bywa – za dnia ciepło a w nocy przymrozki…

Temperatury wzrastać będą w sobotę do 6 stopni Celsjusza. Nocą z soboty na niedzielę jednak nastąpi bardzo szybkie wypromieniowanie ciepła. Temperatury spadną poniżej zera. Z soboty na niedzielę do – 4 stopni Celsjusza (w Tatrach do -12 stopni Celsjusza).

W niedzielę za sprawą operacji słonecznej temperatury wzrosną do 4 stopni Celsjusza.

Silniejszy mróz z niedzieli na poniedziałek

Reklama

Nocą z niedzieli na poniedziałek silniejszy mróz. Temperatury spadną do -6 stopni Celsjusza w większości terytorium Polski. W Tatrach nawet do -13 stopni Celsjusza.

silny wyż, silny wyż,poprawa pogody,weekend

Wiatr w sobotę i niedzielę

Wyż zapewni nam praktycznie bezwietrzną aurę w sobotę i niedzielę. Odpoczniemy od silnych porywów wiatru.

Silny wyż a meteopaci

To bardzo zła informacja dla części osób wrażliwych na pogodę, a szczególnie na ciśnienie. Szybkie zmiany ciśnienia o więcej niż 8 hPa w ciągu doby bardzo źle wpływają na osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia. Wysokie ciśnienie przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Meteopaci podczas wysokiego ciśnienia odczuwać mogą silne bóle głowy, rozkojarzenie, senność. Mogą być też bardziej zmęczeni. Co więcej, zimowe wyże tego typu przynoszą duże spadki temperatury, co jeszcze bardziej potęguje u takich osób złe samopoczucie.

Reklama

Aktualna pogoda.

Reklama