Przejdź do treści

Sytuacja pogodowa nad Europą okiem Jarosława Turały.

Sytuacja pogodowa nad Europą okiem Jarosława Turały.

Reklama

Dobry wieczór najmilsi (Tak. Sam kiedyś słyszałem to określenie z ambony). Na dobranoc, lub dobrą, sobotnią zabawę szybkie „view” na to, co się dzieje nad Europą….., a dzieje się.

Sytuacja pogodowa nad Europą okiem Jarosława Turały.

Sytuacja pogodowa nad Europą

Na aktualnym zdjęciu satelitarnym widać wyraźnie zaznaczony głęboki (tak – tak się określa niże, które mają bardzo niskie ciśnienie w swoi centrum) niż, który dosłownie i w przenośni „zamiata” swoimi „kieckami” pogodę nad Europą środkowa. Póki co widać wyraźnie dwa niezależne fronty atmosferyczne (zaznaczyłem), ale nie jest wykluczone, że ten z tyłu (chłodny) popchnięty właśnie przez strugę jet streamu (poproszę w komentarzach, czy zapamiętaliście) dogoni ten ciepły i zrobi się nam froncisko zokludowane.

Reklama

Ogólnie jak wejdziecie sobie pod ten adresik – https://www.chmi.cz/…/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html – to zobaczycie jak prąd strumieniowy zapitala i zbliża się do naszych granic. Na szczęście nasze prąd z falą górną skierowany jest nad Danię, a następnie osiągnie południową część Skandynawii. Niże, które niczym na koniu suną po grzbiecie właśnie wspomnianego jest streamu (szybszy przepływ często obniża ciśnienie w centrum niżu mimo jego wędrówki nad lądem).

Gdyby jet stream ułożył się nieco inaczej i był skierowany nad naszą południową część, to taki niż odwiedziłby najprawdopodobniej Bałtyk. Ciśnienie pewnie nie wzrosłoby znacznie. Wiałoby spokojnie powyżej 100 / 120 km/h w poziomym przepływie.

Wiatr w niedzielę

Ponieważ zdarzają się niejasności – nadal pytacie mnie ile będzie wiało……Odpowiadam szybko – Jutro najsilniejszych porywów należy się spodziewać się w województwach południowych – na pogórzu – gdzie porywy mogą dochodzić do 65 / 75 km/h. Góry to oczywiście powyżej setki. Wieczorem na Pomorzu zachodnim również porywy dochodzące do 70 / 75 km/h (szacunkowo, więc nie musi tyle być).

W tym wieczornym temacie – „tyle”.

Reklama

Co do zimy? Ludki kochane i lubiane – Zimę mamy kalendarzową, astronomiczna i meteorologiczną – wszystkie są, ale wiem …. brak śniegu jest. Sytuacja jest już przeze mnie prawdopodobnie opanowana, ale póki co do poniedziałku musze się wstrzymać z głębszą analizą. Na tę chwilę wygląda to dynamicznie i pod względem meteorologicznym „fajnie”

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama