Przejdź do treści

USA. Huragan Ian gwałtownie się nasila. Wkracza nad Florydę. Masowa ewakuacja ludności. Nakaz ewakuacji dla 2,5 miliona osób.

Huragan Ian po przejściu nad Kubą wkracza właśnie nad Florydę. Wiatr blisko oka osiąga prędkość do 246 km/h co kwalifikuje go jako huragan 4 kategorii (w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona).

Huragan Ian staje się huraganem 4 kategorii.

Reklama

Huragan Ian przerodził się w „niezwykle niebezpieczny” huragan kategorii 4, w którym utrzymują się wiatry o prędkości 246 km na godzinę według stanu na w środę. Zatem huragan Ian nasilił się zaledwie na kilka godzin przed spodziewanym uderzeniem w południowo-zachodnie wybrzeże Florydy. Około 2,5 miliona ludzi zostało objętych obowiązkowymi nakazami ewakuacji z regionów zagrożonych przez huragan.

USA. Huragan Ian gwałtownie się nasila. Wkracza nad Florydę. Masowa ewakuacja ludności. Nakaz ewakuacji dla 2,5 miliona osób.
NOAA/NATIONAL WEATHER SERVICE

Nasilenie huraganu po minięciu Kuby

Wzmocnienie huraganu nastąpiło w nocy z wtorku na środę i było „naprawdę, naprawdę znaczące”, powiedział gubernator Florydy Ron DeSantis na konferencji prasowej w środę rano. Co więcej, jest duże prawdopodobieństwo, że huragan osiągnie najwyższą — piątą kategorię. Dyrektorzy ds. zarządzania kryzysowego w południowo-zachodniej Florydzie przygotowują się na taki scenariusz.

Reklama

„To będzie paskudny, paskudny dzień – dwa dni” – powiedział DeSantis.

Zmiany w trajektorii przejścia huraganu

Tampa i Sankt Petersburg były jednymi z miast przygotowujących się na najsilniejsze uderzenie huraganu, jednak najnowsze prognozy sugerują, że Ian uderzy nieco dalej na południe, a najbardziej zagrożone uderzeniem zostaną miasta Cape Coral, Sarasota, Bradenton . Biorąc pod uwagę rozmiar i siłę huraganu oraz falę sztormową, która ma uderzyć w obszary przybrzeżne, urzędnicy są pewni, że znaczna część Florydy pozostaje nadal zagrożona.

Kuba liczy straty

Ian przedarł się przez zachodnią Kubę we wtorek z utrzymującymi się wiatrami o prędkości do 200 km/h. Szkody spowodowane przez jego przejście spowodowały wyłączenie kubańskiej sieci energetycznej, pozostawiając cały kraj w ciemności w środę rano.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama