Przejdź do treści

Warszawa. Piorun uderzył w lecący samolot linii LOT. Samolot musiał zawrócić i lądować awaryjnie.

Podczas lotu samolotu Boeing 787-8 Dreamliner z Lotniska Chopina na Dominikanę 20.01.2022 uderzył piorun. Samolot musiał zrzucić paliwo i awaryjnie wylądować. Nikt nie ucierpiał.

Warszawa – Piorun uderzył w samolot Dreamliner lecący na Dominikanę.

Pogoda dziś dawała się we znaki. Burze śnieżne od godzin porannych przemieszczały się nad Polską. Jedna z nich okazała się wyjątkowo niebezpieczna. Tuż po starcie samolotu Boeing 787-8 Dreamliner lecącego na Dominikanę nastąpiło uderzenie pioruna. Samolot wleciał w burzę śnieżną i wtedy pasażerowie zobaczyli błysk i ogień. Widać to na poniższym nagraniu:

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-piorun-uderzyl-wsamolot-lecacy-na-dominikane-wideo-5566182

Pasażerowie przeżyli moment grozy. Podjęto decyzję o lądowaniu awaryjnym na lotnisku w Warszawie. Jednak zanim to nastąpiło, samolot zrzucił paliwo. Samolot znajdował się w okolicach Kutna. Po bezpiecznym wylądowaniu przeprowadzono dokładną analizę samolotu, a pasażerowie feralnego lotu wyruszyli w drogę z inną załogą i innym samolotem.

Reklama

Czy uderzenie pioruna w samolot jest niebezpieczne?

Wbrew pozorom jest to dość częste. W większości przypadków pasażerom nie grozi niebezpieczeństwo. Samolot działa jak klatka faradaya a piorun szukając drogi „biegnie” dalej do ziemi. Procedury jednak w takich sytuacja mówią, aby lądować awaryjnie i dokonać inspekcji samolotu.

W przypadku 787 producent, firma Boeing wyposażyła samolot w system odprowadzający napięcie związane z uderzeniem pioruna. Jego działanie widać poniżej:

warszawa, warszawa,piorun uderzył,samolot
787 lightning strike inspection | Mainblades

Inne uderzenia na filmach

Reklama