Przejdź do treści

Wichura w Polsce 4/5 lutego 2024? Porywy możliwe powyżej 100 km/h. Niepokojące wyliczenia.

Witam wszystkich i od razu przejdę do meritum sprawy.

Reklama

Pamiętacie pierwszy wpis dotyczący możliwości wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru na okres 5-6.02. Wydawać by się mogło, że kolejna aktualizacja wskaże nam „dobrą” i zrównoważoną drogę.

Wichura w Polsce 4/5 lutego 2024? Porywy możliwe powyżej 100 km/h. Niepokojące wyliczenia., Wichura w Polsce 4/5 lutego 2024? Porywy możliwe powyżej 100 km/h. Niepokojące wyliczenia.

Zmiany w pogodzie

Tymczasem pogoda już przygotowała nam niespodziankę i wcale nie stwierdzę, że jest ona w jakimś stopniu miła. Nie mam pojęcia , dlaczego nie zwróciłem wcale uwagi na możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk na dobę wcześniej.

Reklama

No właśnie. Już wielu z Was sugerowało mi screenami, że warto jednak spojrzeć na 24/48 w plecy do okresu o którym była mowa.

Możliwa niebezpieczna sytuacja pogodowa.

Otóż widać wyraźnie, że sytuacja jest nieco niepokojąca. Dwa głębokie niże baryczne oraz wyż po drugiej „stronie” i….już wartości oraz gradientu ciśnienia podnoszą się. Przez Polskę prawdopodobnie przejdzie system frontów (główny, a być może drugorzędny), które przyniosą opady wszelkiej maści. Pojawienie się dość znacznego wymuszania geostroficznego oraz obecność naprawdę silnego prądu strumieniowego (prognoza zakłada prędkości powyżej 310 km/h) to dość wybuchowa mieszanka.

Dodajemy zwiększający się pionowy gradient temperatury i emocje stale rosną….Przy ewentualnej głębszej konwekcji jest szansa na porywy znacznie silniejsze niż 100 km/h, które na dość szerokiej siatce zakłada GFS. Na stronie lightningwizard.com prognoza konwekcyjnych porywów założona jest na prędkość UWAGA – 75 kt, co odpowiadałoby prędkości 140 km/h!!! – To pierwsza grafika którą widać.

Wichura w Polsce 4/5 lutego 2024? Porywy możliwe powyżej 100 km/h. Niepokojące wyliczenia., Wichura w Polsce 4/5 lutego 2024? Porywy możliwe powyżej 100 km/h. Niepokojące wyliczenia.
Reklama

Oczywiście mamy jeszcze trochę czasu, ale już można szykować się na dłuższe czytanie analizy, która powstanie niebawem.

Jestem ogromnie ciekaw, jak się to wszystko rozwinie, bo w środowisku meteo takie dane są już niepokojące i wymagają naprawdę dalszych i głębszych analiz.

Autor: Jarosław Turała

Prognoza Video

YouTube player

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama