Przejdź do treści

Silne porywy wiatru do 80-90 km/h związane z wichurą, podczas burz możliwe porywy do 100 km/h.

Zapraszamy na stronę autora posta: Burze – komunikaty i ostrzeżenia

Reklama

Witam wszystkich i od razu przejdę do meritum sprawy.

Nasz kraj już nocą z niedzieli na poniedziałek oraz w sam poniedziałkowy dzień będzie znajdował się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia, który zanurkuje w kierunku państw bałtyckich. Spowoduje on nad Polską występowanie silnych gradientowych porywów wiatru do 70-80 km/h na ogół, być może lokalnie do 85-90 km/h.

Reklama

Najsilniejsze porywy wiatru będą występowały nocą z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałkowy poranek, częściowo również w trakcie dnia, później porywy powinny być już nieco słabsze, bo sam ośrodek będzie po prostu oddalony od naszego kraju.

Silne porywy wiatru do 80-90 km/h związane z wichurą, podczas burz możliwe porywy do 100 km/h.

Burze

Jeśli jednak pojawia się burze, segmenty liniowe lub głębsza, ale lokalna konwekcja to w tych miejscach porywy wiatru mogą sięgać nawet 90-100 km/h właśnie podczas przechodzenia takich zjawisk. Aktualnie największe szanse na ich występowanie jest na północnym-wschodzie, północy, wschodzie i częściowo w centrum Polski, gdzie warunki burzowe związane z frontem atmosferycznym, warunkami kinematycznymi i CAPE, który będzie zapalnikiem dla burz i będzie wynosił około 150-250 j/kg, więc umożliwi to najpewniej dość swobodny rozwój burz, jeśli nie braknie wilgotności⚡️.

Dodatkowo będą występowały intensywne opady deszczu związane z frontami i lokalnie na południu może spaść nawet 30-40mm na południu Polski, co tylko utrudni sytuację hydrologiczną na południu kraju, która i tak jest już dość trudna.

Reklama

Jutro w trakcie dnia lub wieczorem spodziewajcie się państwo wydania ostatecznych ostrzeżeń pogodowych przed silnym wiatrem oraz wydania prognozy burzowej z możliwością aktualizacji.

Autor: Jarosław Turała

Prognoza Video

YouTube player

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama