Przejdź do treści

ZACZYNAMY OKRES WICHURY Z SILNYMI PORYWAMI WIATRU POWYŻEJ 80-90 KM/H I OPADAMI ŚNIEGU ORAZ DESZCZU ZE ŚNIEGIEM

ZACZYNAMY OKRES WICHURY Z SILNYMI PORYWAMI WIATRU POWYŻEJ 80-90 KM/H I OPADAMI ŚNIEGU ORAZ DESZCZU ZE ŚNIEGIEM, ZACZYNAMY OKRES WICHURY Z SILNYMI PORYWAMI WIATRU POWYŻEJ 80-90 KM/H I OPADAMI ŚNIEGU ORAZ DESZCZU ZE ŚNIEGIEM

Aktualnie w środowy wieczór niż znajduje się w okolicach Islandii i ma około 982 hPa a już w dniu jutrzejszym ma zbliżyć się do Polski i pojawić się nad Skandynawią w godzinach porannych, gdzie już będzie powodować silne porywy wiatru na otwartym morzu oraz lądzie. Nocą z czwartku na piątek niż ulokuje się centralnie nad Bałtykiem i ciśnienie w centrum będzie wynosiło mniej więcej 958-959 hPa, co daje szansę na nowy rekord ciśnienia (najniższego) atmosferycznego w Polsce, które aktualnie wynosi 965,2 hPa a aktualne wyliczenia wskazują na spadek do 964 hPa, więc sytuacja jest rozwojowa.

Reklama

Najsilniejsze porywy są prognozowane na noc z czwartku na piątek oraz w sam piątek, kiedy to najpewniej przypadnie apogeum wichury. Niestety powieje mocniej już w czwartek po południu oraz w sobotni dzień, kiedy możliwe będą porywy do 70 km/h.

Jakie są prognozowane porywy wiatru w różnych regionach?

🔶Wybrzeże i otwarte morze +100-110 km/h

Reklama

🔶Północna, północno-zachodnia, zachodnia oraz częściowo zachodnia Polska możliwe porywy wiatru dochodzące do 80-90 km/h

🔶Południe i centrum możliwe porywy do 65-75 km/h

🔶Najsłabiej powieje najpewniej na północnym-wschodzie, południowym-wschodzie oraz całej ścianie wschodniej, gdzie porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h.

Reklama

Warto dodać, że jeśli wystąpi konwekcja, a zapewne w niektórych regionach Polski wystąpi, to będzie szansa na lokalne burze i minimalne segmenty liniowe i tam porywy wiatru maksymalnego mogą być silniejsze o 10-15 km/h wyższe, więc trzeba uważać, bo tego modele numeryczne nie są w stanie przewidzieć w swoich wyliczeniach. Jeśli chodzi o opady, to jutro w czwartek praktycznie w całym kraju popada deszcz, w piątek możliwa będzie śnieżna konwekcja w chłodnej masie powietrza a w sobotę na południu popada śnieg ze strefy frontowej a na południowym-zachodzie deszcz i deszcz ze śniegiem. Śniegu może spaść naprawdę sporo, ale czy się utrzyma, to nie wiadomo.

Mimo, że wyliczenia modeli numerycznych nieco złagodziły swoje wyliczenia w ostatnich czasie to taka wichura i tak może stanowić spore zagrożenie w przerwach w podstawie prądu oraz w drzewostanie a dodajmy, że jesteśmy w okresie przedświątecznym, gdzie sporo osób wybiera się na zakupy, więc trzeba zwrócić na to uwagę i na potencjalne powalone drzewa. Życzymy udanego i co najważniejsze bezpiecznego początku weekendu.

Wichura zacznie się jutro dopiero rozkręcać, więc będziemy jeszcze dodawać kolejne wpisy w tym temacie, bo troszkę się może jeszcze pozmieniać i niż okazać się głębszy/płytszy względem wyliczeń

Reklama

Grafika: wxcharst i icmmeteo.pl

Video

YouTube player

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama