Przejdź do treści

Zorza polarna w Polsce nocą z 30 na 31 października. Kiedy się pojawi? Jak ją obserwować?

Do Ziemi zbliża się duża część plazmy, która oderwała się od Słońca podczas rozbłysku klasy X. Rozbłysk wystąpił wczoraj (28.10.2021). Gdy dotrze to wywoła silną burzę geomagnetyczną która może być jedną z silniejszych w ciągu ostatnich lat. Dzięki niej będziemy mieli szansę zaobserwować zorzę nad Polską!

Reklama

Rozbłyski na Słońcu

28 października 2021 roku nastąpiła seria silnych rozbłysków na Słońcu. W ich wyniku nastąpił koronalny wyrzut masy.

„Koronalny wyrzut masy to olbrzymi obłok plazmy, w którym pole magnetyczne jest bardziej intensywne, przyspieszany w obszarze korony słonecznej i wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną.”

– Wikipedia.
zorza
Koronalny wyrzut masy, zdjęcie w ultrafiolecie. Źródło: Koronalny wyrzut masy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jeden z większych w ostatnich latach. Skierowany też w stronę Ziemi. W jego wyniku pędzi w naszą stronę z prędkością 1200 km/s ogromna ilość plazmy. Dotrzeć powinna późnym popołudniem 30 października. Jednak dokładnego czasu dotarcia do magnetosfery nie da się dokładnie ustalić. Margines błędu wynosi około 6 godzin zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

Gdy plazma dotrze do magnetosfery rozpocznie się burza geomagnetyczna. Podczas jej trwania będzie szansa na zaobserwowania zorzy na terenie Polski.

Zorza w Polsce. Kiedy wystąpi i jak obserwować?

Przewidujemy że zorza pojawi się na terenie Polski w nocy z 30 na 31 października 2021. Wypatrywanie zorzy powinniśmy rozpocząć zaraz po godzinie 19-19.30 w sobotę. Między godziną 21:00 w sobotę a 1:00 nad ranem w niedzielę są największe szanse na obserwacje.

Według prognoz NOAA zorzę polarną w Polsce powinniśmy obserwować:
Sobota (30 października):

  • 11:00 – 14:00 – Kp7 (G3)
  • 14:00 – 17:00 – Kp6 (G2)
  • 17:00 – 20:00 – Kp5
  • 20:00 – 23:00 – Kp5
  • 23:00 – 00:00 – Kp6 (G2)

Niedziela (31 października):

  • 00:00 – 02:00 – Kp6 (G2)
  • 02:00 – 05:00 – Kp5

Jednak nie będzie widoczna cały czas. Najbardziej prawdopodobne jest że będziemy mogli ją zobaczyć gołym okiem od kilku do kilkunastu minut. I to pod warunkiem że obserwacje będziemy prowadzić z ciemnego miejsca. Obserwujemy północny horyzont.

Obserwowana z naszych szerokości geograficznych zorza wygląda inaczej niż obserwowana np. z Islandii. My widzimy jej górne warstwy w której dominuje zjonizowany azot. To on nadaje jej purpurowe i czerwone zabarwienie.

Reklama

Weźmy ze sobą aparat fotograficzny

Polecamy zabrać ze sobą statyw i aparat fotograficzny. Do niego warto zastosować obiektywy od 10 do 50 mm. Aparat kierujemy na północny horyzont i dokonujemy naświetlenia. Nawet gdy nie widzimy zorzy gołym okiem to uda nam się ją utrwalić poprzez długie naświetlanie.

Warunki do obserwacji zorzy

Warunki do obserwacji w większości kraju będą idealne. Jedynie na zachodzie kraju pojawi się trochę chmur związanych z nasuwającym się frontem chłodnym. Księżyc też pojawi się późno więc warunki będą dogodne do obserwacji.

zorza, zorza

Inne wiadomości

Reklama