Prognoza burz i obserwacji – 18.05.2021

Prognoza burz - omówienie.

— Oficjalna prognoza burz na 28.07 i noc 28/29.07.2021—

Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY.


Prognoza obserwacji burz – omówienie.

W dniu dzisiejszym przez nasz kraj nadal będzie przebiegać zokludowany front atmosferyczny. Jest on praktycznie stacjonarny. Po jego wschodniej stronie będziemy mieć dobrze zaznaczone linie zbieżności wiatru. W ich okolicach będą dziś się tworzyć komórki konwekcyjne.

Modele meteo widzą burze na linii zbieżności. Jednak ich ilość i obszar – tu już są większe rozbieżności.

UM widzi linie burz na zachód od Ostrołęki ciągnącą się do Warszawy.

Podobnie jak Euro-4 oraz ICM.

Parametry w dniu dzisiejszym nie będą faworyzowały siły burz: MUCAPE w okolicach linii zbieżności na poziomie max 300-500 j/kg, znikoma kinematyka.
Spodziewamy się burz wolno przemieszczających się. Słaby przepływ powietrza w troposferze nie sprzyja ich dobrej organizacji. Za to powstałe komórki burzowe będą wydajne opadowo (wskazuje na to parametr PW – wodność troposfery przekraczający 20 mm.
Nie wykluczamy opadów gradu oraz większych porywów wiatru na wschodzie i północy woj. mazowieckiego.

Jeśli nas nie znasz – zerknij TU – dowiesz się czegoś więcej o nas. Zapraszamy też do prognozy SOB.

Prognoza obserwacji burz – Plan działania
Patrząc na powyższe będziemy obserwować rozwój sytuacji. Bierzemy pod uwagę wyjazd na południowy zachód w okolice Warszawy. Dzisiejszy charakter burz powoduje że będą ciężkie do przewidzenia a ich żywotność nie będzie długa…


Znajdź nas podczas naszych obserwacji

Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ