Przejdź do treści

Burza Blas szalejąca nad Majorką ma szanse stać się huraganem. 11.11

Pogłębiający się niż o imieniu Blas ma w najbliższych kilkudziesięciu godzinach szansę na stanie się kolejnym medikanem w basenie Morza Śródziemnego.

huragan, burza,

Burza Blas i aktualna sytuacja na Majorce

Reklama

Od kilkudziesięciu godzin mieszkańcy archipelagu Balearów (m.in. Majorki, Minorki i Ibizy) zmagają się z bardzo silnym wiatrem. Pogoda jest iście sztormowa. Notowane są porywy wiatru o prędkości dochodzącej do 110 km/h. Tylko do środy rano zgłoszono 36 incydentów, a większość z nich była związana z powodziami, osunięciami ziemi lub brakiem zasilania spowodowanym przez silny wiatr.

Pomarańczowy alert obowiązuje w paśmie górskim Serra de Tramuntana, gdzie kilka rzek wystąpiło ze swoich koryt , powodując poważne powodzie. Alert dotyczy w szczególności ulewnych deszczy w głębi kraju, na południu, wschodzie, północy i północnym wschodzie Majorki. W ciągu ostatnich 12 godzin miejscami spadło ponad 50 litrów wody na metr kwadratowy. Alert obowiązuje też na widach przybrzeżnych, gdzie fale osiągać mogą wysokość 3 do 5 metrów.

burza, burza,huragan
Reklama

Silne wiatry powaliły wiele drzew i pozbawiły wielu mieszkańców wyspy dostaw prądu. Burza „Blas” powoduje również zniszczenia na drogach przez powalone drzewa, podmoknięcia i osunięcia ziemi.

Huragan Blas? Jak duża jest szansa na jego powstanie?

Coraz pilniej służby meteorologiczne obserwują burzę o imieniu Blas. Od dobrych kilkunastu godzin psuje on pogodę tak w Balearach, jak i u wschodnich wybrzeży Hiszpanii. Sytuacja miejscami jest trudna, ponieważ w tym momencie sztorm ten ma charakter quasi stacjonarny. Modele pogodowe widzą jego stopniowy wzrost i przyspieszenie przemieszczania się z odchyleniem na południowy wschód. To w nocy z piątku na sobotę i w sobotę jest największa szansa na powstanie medikanu.

Burza Blas — prognozy na najbliższe dni

W najbliższych godzinach będzie ona meandrować w okolicach Balearów, skręcając powoli na południowy wschód w kierunku Algierii. W sobotę wg. prognoz nasili się i wtedy jest największa szansa na to, że stanie się medikanem. Prędkość porywów wiatru wokół oka będzie się wzmagać.

huragan
Blas zbliża się do Algerii — sobota 13.11.2021 Źródło: https://www.windy.com/
Reklama

Następnie wybrzeżem dotrzeć powinien do Tunezji. Tam siła porywów wiatru osiągać może nawet 120 km/h.

huragan
Przypuszczalne położenie medikanu Blas w niedzielę. Prędkość wiatru do 120 km/h. Źródło: https://www.windy.com/

W dalszych prognozach (na poniedziałek) widzimy, że nasilając się, uderzy też w południową Sardynię. Porywy mogą osiągać do 130 km/h co w połączeniu z bardzo silnym deszczem może przynieść duże straty. Prognoza ta jest jednak bardzo odległa i ważne jest to, co stanie się w najbliższych godzinach.

huragan
Przypuszczalne położenie medikanu Blas w poniedziałek. Prędkość wiatru do 130 km/h. Źródło: https://www.windy.com/
Reklama
Tagi: