Przejdź do treści

Burze śnieżne i silne opady śniegu na Pomorzu

Od godzin porannych na Pomorzu pojawiają się wyładowania atmosferyczne z chmur konwekcyjnych sunących znad Morza Bałtyckiego. W okolicach Kołobrzegu przeszła prawdziwa burza śnieżna. Zanotowano ponad 70 wyładowań doziemnych. Towarzyszyły jej silne opady śniegu.

burze śnieżne, wyładowania atmosferyczne
Reklama

Burze śnieżne? Wyładowania atmosferyczne? Choć może się to wydawać dziwne, burze w okresie zimowym nie są niczym nadzwyczajnym. Szczególnie w pasie wybrzeża. Gdy zaistnieją odpowiednie warunki to mogą się pojawić nawet gdy energia dostępna drogą konwekcyjną jest minimalna (CAPE). Najczęściej związane są z obecnością głębokiego niżu, który podwyższa lokalne zbieżności wiatru, bądź spływem arktycznej masy powietrza nad ciepły zbiornik wodny (efekt jeziora).

Dziś mamy nad Łotwą odsuwający się od Polski niż Daniel. Więc on sam sobie nie jest przyczyną tej sytuacji. Na Wybrzeżu notujemy lokalne zbieżności wiatru połączone z (prawdopodobnie) efektem jeziora.
Taką sytuację wyliczał model ECMWF.

burze śnieżne, burze śnieżne,wyładowania atmosferyczne
Reklama

Dziś warto patrzeć w niebo w szczególności na północy Polski. Może być bardzo malowniczo! Sami też będziemy działać w terenie.

Mapy: WXcharts

Pozostałe wiadomości.

Reklama