Przejdź do treści

Burze w górach i na terenach podgórskich w majówkę. Jak się zachować podczas takich burz?

W najbliższych dniach, rozpoczynając od dnia dzisiejszego wystąpić mogą burze w górach i na terenach podgórskich. Co prawda będą to burze wiosenne, jednak w górach każda burza może być bardzo niebezpieczna. Dlatego zalecamy najwyższą ostrożność oraz podpowiadamy, co zrobić w sytuacji gdy burza zastanie nas na szlaku. Ale najpierw zobaczmy, jak będzie wyglądała pogoda burzowa w następnych dniach.

burze w górach

>>>Sprawdź aktualną sytuację burzową.<<<

Burze w górach w niedzielę.

Reklama

Gdy piszę ten artykuł, jest niedziela – godzina 13:00. Już teraz na mapach widać startującą konwekcję na południowych krańcach Polski, szczególnie na południu województwa opolskiego, województwa śląskiego i województwa małopolskiego. Z upływem dnia konwekcja nadal będzie występować i lokalnie się pogłębiać. Miejscami mogą paść wyładowania, szczególnie na terenach górskich. Ewentualne burze zanikną wieczorem.

Burze w górach w poniedziałek.

W poniedziałek na południu województwa dolnośląskiego, województwa opolskiego, śląskiego, województwa małopolskiego i podkarpackiego również pojawi się konwekcja. Również będą występować pojedyncze komórki burzowe. Szczególnie na terenach górskich i terenach podgórskich. Dlatego zwracamy na nie szczególną uwagę. Burze powinny pojawić się po południu (po godzinie 13:00 – 14.00), a zanikać będą w godzinach wieczornych. Burzom będzie towarzyszył silniejszy wiatr i opady drobnego gradu. Ewentualne burze zanikną wieczorem.

Burze w górach we wtorek.

Reklama

Największa ilość burz wystąpi we wtorek, czyli 3 maja. Burze już pojawią się w godzinach południowych i będą pojawiały się do godzin wieczornych. We wtorek zdecydowanie burz będzie więcej. Będą to pojedyncze komórki. Bądź komórki łączące się w drobne klastry burzowe. Przynosić będą miejscami dość liczne wyładowania i drobne opady gradu. Mimo tego, że to nadal będą wiosenne burze, które nie będą niosły ze sobą większego zagrożenia, to pamiętać należy, że w górach każda burza jest bardzo niebezpieczna.

Aplikacja mogąca uratować życie

Zawsze wychodząc w góry, warto mieć na telefonie specjalną aplikację, która śledzi wyładowania atmosferyczne. Jedną z takich aplikacji, którą możemy polecić, jest Monitor Burz. Możecie ją pobrać na swój telefon z Androidem (wersja na ios jest w trakcie przygotowania).

Monitor Burz – Aplikacje w Google Play

Reklama

Najważniejszą z funkcji jest ustawienie alarmu dla określonego obszaru, w którym mogą pojawić się wyładowania. Ustawiamy sobie na przykład odległość 50 km od naszej pozycji. W momencie, kiedy pojawią się wyładowania na obszarze 50 km od nas, aplikacja zaalarmuje nas sygnałem dźwiękowym oraz odpowiednim monitem na ekranie telefonu.

Burza mnie zastała w GÓRACH. Jak się zachować?

Oto zasady zachowania się podczas burzy w będąc w górach:

  • Zawsze przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody. Sprawdź komunikaty i FP łowców burz w celu określenia, czy burze wystąpią. Jeśli komunikaty się pojawią — nie bagatelizuj ich.
  • Miej ze sobą naładowany telefon i aplikację nowcastingową (śledzącą wyładowania) taką jak Monitor Burz.
  • W góry zawsze wychodź wczesnym rankiem. Będziesz mieć więcej czasu na powrót. Pamiętaj że najczęściej zjawiska burzowe wystepuja po południu.
  • Jeżeli widzisz objawy zbliżającej się burzy, staraj się jak najszybciej zejść z wysoko położonych i otwartych przestrzeni, korzystając z bezpiecznej drogi w dolinę. PAMIĘTAJ: Jeśli jesteś na szczycie, natychmiast z niego zejdź i udaj się w niższe partie gór.
  • Zabezpiecz się przed przemoknięciem i wyziębieniem.
  • Pod żadnym pozorem nie opieraj się o skały (1 m odstępu), ani nie stawaj pod okapem skalnym.
  • Metalowe przedmioty odłóż od siebie na co najmniej kilka metrów.
  • Poszukaj miejsca osłoniętego, gdzie nie będziesz najwyższym elementem otoczenia.
  • Nie dotykając ciałem mokrej skały, kucnij ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami, trzymając złączone stopy (nie siadaj i nie kładź się).
  • Unikaj otwartych przestrzeni.
  • Unikaj metalowych elementów – łańcuchy, drabinki, maszty, krzyże, itp., pojedynczych drzew, cieków wodnych, żlebów którymi może popłynąć woda.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama