Przejdź do treści

Chmury soczewkowe pojawiły się nad Polską.

We wtorek, 08.03.2022 roku pojawiły się nad centralną oraz zachodnią Polską chmury przypominające soczewki. Mieszkańcy tych terenów mogli obserwować altocumulus lenticularis oraz stratocumulus lenticularis.

Chmury soczewkowe widziane na Polskim niebie

Reklama

Z powodu niestabilności troposfery mieszkańcom centralnej i zachodniej Polski ukazały się chmury soczewkowe. W większości były to stratocumulus lenticularis a miejscami altocumulus lenticularis.

chmury soczewkowe, chmury soczewkowe
Stratocumulus lenticularis oraz Altocumulus Lenticularis Źródło: (1) MeteoWielkopolska | Facebook
chmury soczewkowe, chmury soczewkowe
Stratocumulus lenticularis. Źródło: Monika Fijałkowska

Altocumulus lenticularis

Są to praktycznie nieruchome chmury piętra średniego w kształcie spodka, soczewki lub migdała. Najczęściej można je obserwować w okolicach masywów górskich. Są wydłużone równolegle do linii gór.

Reklama

Rzadziej można je obserwować na nizinach, często w towarzystwie chmur stratocumulus lenticularis. Powstają, gdy w troposferze pojawia się większa niestabilność. Tak było we wtorek 08.03.2022.

Stratocumulus lenticularis

Jest to jedna z odmian chmur stratocumulus. Są to chmury piętra średniego w kształcie podłużnych obłych pasm, rozciągniętych soczewek.

Podczas wzmożonej niestabilności troposfery, często przed frontem chłodnym możemy je obserwować w towarzystwie chmur altocumulus lenticularis.

Reklama