Przejdź do treści

Cumbre Vieja, La Palma. Nowa szczelina wulkanu otworzyła się tuż przed domem.

Wulkan Cumbre Vieja od ponad 70 dni sieje spustoszenie na wyspie La Palma. Końca erupcji nadal nie widać. Co więcej, sama erupcja mocno zaskakuje. Jednym z przykładów jest szczelina, która otworzyła się tuż przed domem w El Corazoncillo.

cumbre vieja, la palma, szczelina,

O początkach erupcji możecie przeczytać tu.

Reklama

Szczelina przed domem

Pojawienie się nowej szczeliny około 800 metrów na południe od głównego stożka zaskoczyło naukowców. Powodem zaskoczenia było pojawienie się jej w nienaruszonym erupcją obszarze dzielnicy Las Manchas. Loty dronów, które monitorowały erupcję, zarejestrowały, szczelinę, która otworzyła się przy drzwiach opuszczonego domu pokrytego popiołem.

Ze szczeliny wydobywała się bardzo płynna lawa z dużą prędkością, która osiągała około 600 metrów na godzinę. Dom na zdjęciach został później zniszczony przez rzekę lawy. Ten punkt emisji w tym momencie nie emituje już lawy a jedynie gazy.

Trzęsienia ziemi

Wulkanolog IGN, Rubén López, zwrócił uwagę, że na wyspie La Palma znów wzrasta liczba słabych trzęsień Ziemii. Na tą chwilę wulkan emituje materiał piroklastyczny przez jedno z głównych centrów emisji, a także lawę przez zwykłe szczeliny.

Reklama