Niektórym się wydaje, że wystarczy spojrzeć na model i opisać słowami to, co się widzi. Nie da się ukryć, że coś w tym jest. Jest jeszcze jedna opcja. na popularny serwis internetowy, wpisujesz stolice województw i masz prognozę dla całego kraju ;).
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
Różnica w modelach a prognozowanie pogody
Problem polega na tym, że modele się lubią dość znacznie różnić. No i co teraz? Dawno temu korzystałem (pewnie jak wielu, a wielu jeszcze nie było na świecie) z modelu GFS. Pewnie mało ludzi ogólnie czytało prognozy internetowe i polegali na telewizji. W miarę rozwoju netu, jak również serwisów meteo mamy cały wachlarz modeli; krótko, średnio i długoterminowych, więc można powiedzieć, że każdy może zabrać się za prognozowanie i zdobywanie publiczności zresztą widać wyraźnie dość sporą ilość stron / fanpage`ów z ostrzeżeniami, prognozami. To bardzo dobrze, że ludki się pogodą interesują, jednak spojrzenie na model nie wystarczy.
Najbliższe dni
Przykładem będą najbliższe dni. O ile dziś opady możliwe są na południu i zachodzie (zawarte jest to wostatniej prognozie), o tyle już w piątek / sobotę dojdzie do małych „usterek” w pogodzie.
Idąc na łatwiznę, mogę napisać coś takiego – Na ogół zachmurzenie duże z przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Możliwe burze.
Spójrzcie na to i zobaczcie, że w dwóch zdaniach zawarte są warunki które mogą wystąpić (ale nie muszą). Tego typu prognostyka jest bezpieczna dla prognosty, bo w sumie – może padać okresami, gdzieniegdzie, albo nie :D. Pamiętajcie, że Bierzecie odpowiedzialność za to co jest w sieci napisane. Wiem, że niektórym nie zależy na opinii innych, bo jak liczę się tylko „Ja”, ale praca musi przynosić pozytywne efekty i zaufanie ludzi, którzy chcą wejść, przeczytać i być „mądrzejszym” o kolejne pogodowe info.
Czy prognozowanie pogody jest trudne?
Uwierzcie mi, że mnie napisanie ostrzeżenia zajmuje jakieś 1-1,5h. W zależności od tego, co może się wydarzyć. Podobnie jest z analizą. Prognozy w zależności od stanu barycznego średnio 40min do godziny. Efekty? Odpowiedzcie sobie sami, czy to co piszę, jest poprawne.
Dziś chciałem zwrócić Waszą uwagę na to, że prognozowanie (szczególnie zjawisk konwekcyjnych), jest naprawdę sporą sztuką. Poniżej macie skan 4 modeli prognostycznych na najbliższy piątek na 21:00 UTC (23:00 CEST).
Spójrzcie, czy się różnią i czy są takie jednoznaczne, że już dziś można ostrzeżenie pisać i jakie regiony są najbardziej zagrożone ;).
To chyba tyle.
Grafika – wxcharts.com
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.