Całodobowy mróz w wyliczeniach na pierwszą połowę grudnia. Bardzo wstępne wyliczenia modeli. Aktualizacja
Sprawdzamy modele numeryczne pod kątem kolejnych dni.
Całodobowy mróz w wyliczeniach na pierwszą połowę grudnia. Przyczyny
Przyczyną dużego mrozu, który może się pojawić między 6 a 13 grudnia, jest budujący się w tym czasie układ wysokiego ciśnienia, który swoją wędrówkę rozpocznie od granicy Finlandii z Rosją i będzie się przemieszczać w kierunku południowo zachodnim, w stronę Białorusi. Nad wybrzeżem Francji prognozowany jest natomiast układ niskiego ciśnienia. Takie ułożenie ośrodków barycznych spowoduje napływ chłodnego powietrza znad Rosji w kierunku Europy.
Jak to widzi model GFS?
Model GFS na tę chwilę widzi (do 6 grudnia) pogodę zbliżoną do tego, co mamy teraz. W dzień na zachodzie temperatury powyżej zera stopni Celsjusza, na wschodzie poniżej zera. W nocy spadki temperatur poniżej zera.
Po 5 grudnia nastąpi mocniejsze ochłodzenie. Chłodne powietrze napłynie szerokim strumieniem od wschodu i temperatury ujemne będą już w całym kraju w dzień i w nocy. Najchłodniej ma być między 7 a 11 grudnia, gdzie termometry w najcieplejszym miejscu i momencie pokażą -4 °C. Im dalej na wschód i północny wschód, tym chłodniej: do -6 / -8 °C. W nocy natomiast temperatury spadną od -6 st. C w Polsce zachodniej do nawet -12 / -14C na krańcach północno wschodnich i na krańcach południowo wschodnich.
Uważajmy na clickbajty i odległe prognozy.
Tu trzeba być bardzo ostrożnym w prognozach. Termin jest jeszcze daleki, a prognozy mogą się zmieniać. Mimo wszystko tendencja jest faworyzująca taką właśnie sytuację, dlatego o niej wspominamy.
Prawda jest taka, że te terminy są wyliczane w modelu GFS i często mijają się z rzeczywistością. Jednak są kopalnią dla clickbajtów, w których autorzy, opierając się na dalekich wyliczeniach, biorą je za pewnik. Dlatego też trzeba brać takie artykuły z przymrużeniem oka.
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.