Przejdź do treści

Głęboki niż Doreen nad Atlantykiem. Wiatr do 150 km/h i fale do 13 metrów wysokości.

Głęboki niż Doreen „kroczy” tuż po niżu Barbara. Niż ten bardzo mocno się pogłębił. Zanotowano ciśnienie 955 hPa, prędkość maksymalną porywów wiatru do 150 km/h. Fale sztormowe osiągają 13 metrów.

Głęboki niż Doreen i jego cyklogeneza.

Reklama

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin dało się zauważyć na radarach powstający i pogłębiający się nad Atlantykiem niż Doreen. Dzięki odpowiednim warunkom podobnie jak niż Barbara zaczął się on bardzo intensywnie pogłębiać. Intruzja ciepłych mas powietrza z obszarów podzwrotnikowych i zetknięcie się ich z zimnymi masami powietrza z obszarów polarnych oraz parujące wody oceaniczne były idealnymi warunkami do silnego pogłębienia się niżu.

Nadejście niżu Doreen nad Islandię.

W sobotę układ dotarł do granic południowych Islandii. O godzinie 13:00 ciśnienie w jego centrum podniosło się do 965 hPa, porywy maksymalne wynoszą 130 km/h w południowym sektorze oraz 100 km/h w okolicach Islandii.

Reklama

Niż przyniósł w Islandii oraz wschodniej Grenlandii intensywne opady śniegu i zawieje śnieżne, oraz bardzo silny wiatr w porywach do 120 km/h.

Kolejny niż zmierza w kierunku Islandii.

To nie koniec. Kolejny niż już pogłębia się u wschodnich wybrzeży Kanady. Kierować się będzie w kierunku Cieśniny Duńskiej i jeśli trafi na odpowiednie warunki, nastąpi gwałtowna cyklogeneza. To bardzo niespokojny okres na Oceanie Atlantyckim.

Inne wiadomości.

Reklama