Gwałtowne załamanie pogody możliwe we wtorek. Wiatr do 80-90 km/h. Wstępny przegląd.
Gwałtowne załamanie pogody – kilka słów na wstępie
Sytuacja meteorologiczna na nadchodzącą połowę tygodnia jest bardzo dynamiczna i dużo się może zmienić. Zaczynając od trajektorii niżu, a kończąc na tym, czy ten niż w ogóle powstanie. Jeżeli trajektoria będzie bliżej północnych granic Polski, wtedy porywy wiatru będą zdecydowanie silniejsze. Jeżeli dalej od polskiej granicy to wiatr będzie słabszy. Na pewno będzie jeszcze pojawiała się aktualizacja.
Narodziny głębokiego niżu i jego wędrówka
Modele numeryczne wskazują na to, że pojawi się nad Irlandią oraz południową częścią Wielkiej Brytanii zaburzenie, które bardzo szybko przybierze postać niżu. Sytuacja ta będzie miała w miejsce w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Niż ten pogłębiając się, bardzo szybko przemieści się przez Morze Północne i dotrze nad północną część Bałtyku we wtorek w godzinach porannych.
Omówienie Video
Szybkie ocieplenie i nagłe ochłodzenie
Niż ten oczywiście wykształci system frontów atmosferycznych. A więc na początku będzie przemieszczał się front ciepły, a następnie front chłodny. Za frontem ciepłym zostanie zaciągnięta z południa i południowego zachodu bardzo ciepła masa powietrza i wszystko wskazuje na to, że na kilka godzin temperatury wskoczą na poziom 25-27°C, by potem nagle obniżyć się do 15 bądź 16°C.
Wędrówka frontu chłodnego – bardzo silny wiatr. Możliwe burze
Przy tak głębokim niżu oraz silnie napędzanym froncie chłodnym, który oddziela masy powietrza o dużych różnicach temperatur, pojawią się niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Przede wszystkim na froncie atmosferycznym prócz opadów deszczu mogą utworzyć się burze, które mogą przyjąć formę liniową. Jednak potrzebujemy jeszcze więcej czasu, aby dowiedzieć się, czy burze będą występować w formie liniowej i jeśli tak, to gdzie,
Silny wiatr
Zdecydowanie bardziej pewne są porywy wiatru, które według modeli numerycznych mają wystąpić we wtorek i które są szacowane na od 40 do 80 bądź 90 km/h w zależności od modelu numerycznego. Przy tak dynamicznym niżu, oraz bardzo szybko wędrującym frontem atmosferycznym możemy spodziewać się lokalnie bardzo silnych porywów wiatru.
Wydaje się, że największe zagrożenie wiatrem będzie występować we wtorek i nocą z wtorku na środę.
Będziemy obserwować sytuację i aktualizować artykuł.
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet