Przejdź do treści

Krwistoczerwone niebo zaskoczyło i przestraszyło mieszkańców miasta Zhoushan w Chinach.

W ciągu ostatnich kilku dni na portalach społecznościowych pojawiło się wiele filmów, na których obserwować można krwistoczerwone niebo nad miastem Zhoushan w Chinach. O ile krwiste zachody słońca nie są niczym nadzwyczajnym, o tyle krwistoczerwone niebo w środku nocy wzbudziło już zaniepokojenie u obserwatorów.

Krwistoczerwone niebo

Mieszkańcy Zhoushan byli świadkami czerwonego nieba 8 maja. Platformy mediów społecznościowych, takie jak Weibo i Sina, były pełne filmów pokazujących ten fenomen. Użytkownik Twittera „Anonymous Operations” napisał na Twitterze: „W chińskiej dzielnicy miejskiej Zhoushan rozpoczęła się apokalipsa„.

Co spowodowało krwistoczerwone niebo w Chinach?

Według lokalnych władz incydenty nie mają związku z aktywnością słoneczną. Lokalne raporty wskazują na to, że czerwony kolor nieba został wygenerowany przez „załamanie czerwonego światła, które pochodziło z łodzi rybackich wyławiających sajry z Pacyfiku”.

Biuro Meteorologiczne Zhoushan oświadczyło: „W sobotę w Zhoushan było mgliście i pochmurno. Występowała też mżawka. Czerwone niebo mogło być spowodowane odbiciem światła od chmur niskiego piętra”.

„Kiedy warunki pogodowe są dobre, więcej wody w atmosferze tworzy aerozole, które załamują się i rozpraszają światło łodzi rybackich i tworzą czerwone niebo widziane przez obserwatorów.”

Eksperci z zespołu badawczego fizyki kosmicznej z China University of Geosciences w Wuhan stwierdzili, że krwistoczerwone niebo w Chinach nie było spowodowane „żadnymi anomaliami aktywności słonecznej, ponieważ aktywność słoneczna i geomagnetyczna była spokojna”.

Podsumowanie

Reasumując – nad terenem obserwacji stacjonował wyż atmosferyczny. Za sprawą osiadania powietrza zwiększyła się ilość aerozoli i zanieczyszczeń w atmosferze nad Zhoushan. Tymczasem dziesiątki kilometrów dalej na Pacyfiku łodzie rybackie poławiały sajry. Promienie świetlne pochodzące z reflektorów łodzi rybackich zaczęły się odbijać, załamywać i rozpraszać na chmurze pyłów. Na zanieczyszczeniach zatrzymywać się zaczęło światło czerwone, stąd kolor czerwony nieba.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.