Przejdź do treści

Krwistoczerwone niebo zaskoczyło i przestraszyło mieszkańców miasta Zhoushan w Chinach.

W ciągu ostatnich kilku dni na portalach społecznościowych pojawiło się wiele filmów, na których obserwować można krwistoczerwone niebo nad miastem Zhoushan w Chinach. O ile krwiste zachody słońca nie są niczym nadzwyczajnym, o tyle krwistoczerwone niebo w środku nocy wzbudziło już zaniepokojenie u obserwatorów.

Krwistoczerwone niebo

Reklama

Mieszkańcy Zhoushan byli świadkami czerwonego nieba 8 maja. Platformy mediów społecznościowych, takie jak Weibo i Sina, były pełne filmów pokazujących ten fenomen. Użytkownik Twittera „Anonymous Operations” napisał na Twitterze: „W chińskiej dzielnicy miejskiej Zhoushan rozpoczęła się apokalipsa„.

Co spowodowało krwistoczerwone niebo w Chinach?

Według lokalnych władz incydenty nie mają związku z aktywnością słoneczną. Lokalne raporty wskazują na to, że czerwony kolor nieba został wygenerowany przez „załamanie czerwonego światła, które pochodziło z łodzi rybackich wyławiających sajry z Pacyfiku”.

Reklama

Biuro Meteorologiczne Zhoushan oświadczyło: „W sobotę w Zhoushan było mgliście i pochmurno. Występowała też mżawka. Czerwone niebo mogło być spowodowane odbiciem światła od chmur niskiego piętra”.

„Kiedy warunki pogodowe są dobre, więcej wody w atmosferze tworzy aerozole, które załamują się i rozpraszają światło łodzi rybackich i tworzą czerwone niebo widziane przez obserwatorów.”

Eksperci z zespołu badawczego fizyki kosmicznej z China University of Geosciences w Wuhan stwierdzili, że krwistoczerwone niebo w Chinach nie było spowodowane „żadnymi anomaliami aktywności słonecznej, ponieważ aktywność słoneczna i geomagnetyczna była spokojna”.

Podsumowanie

Reklama

Reasumując – nad terenem obserwacji stacjonował wyż atmosferyczny. Za sprawą osiadania powietrza zwiększyła się ilość aerozoli i zanieczyszczeń w atmosferze nad Zhoushan. Tymczasem dziesiątki kilometrów dalej na Pacyfiku łodzie rybackie poławiały sajry. Promienie świetlne pochodzące z reflektorów łodzi rybackich zaczęły się odbijać, załamywać i rozpraszać na chmurze pyłów. Na zanieczyszczeniach zatrzymywać się zaczęło światło czerwone, stąd kolor czerwony nieba.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama