Przejdź do treści

Kulminacja napływu zwrotnikowej masy powietrza. Jarosław Turała

Witajcie. Dziś kulminacja napływu zwrotnikowej masy powietrza. Spodziewać należy się bardzo wysokich temperatur. Szczególnie na zachodzie temperatury mogą być dla wielu ludków męczące.

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Kulminacja napływu zwrotnikowej masy powietrza.

Reklama

Polska znajduje się w obszarze wysokiego ciśnienia klina wyżowego ośrodka znad Rosji. Tymczasem na mapach górnych widać wyraźnie, że nadal znajduje się w osi klina wysokiego ciśnienia w polu geopotencjału. Po zachodniej stronie oddziaływuje powietrze zwrotnikowe, które sukcesywnie zwęża swój kanał działania. Spowodowane jest to właśnie wbijającym się klinem wyżu rosyjskiego.

Kiedy zmiana pogody?

Tymczasem jeszcze dziś od północnego zachodu wejdzie strefa frontu atmosferycznego z linią zbieżności.
Prawdopodobnie dojdzie do rozwoju konwekcji. Pojawią się opady deszczu oraz burze. Póki co największe szanse na wyładowania mają mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Front prawdopodobnie wejdzie w takiej chwili, że nie będzie ostrych fajerwerków (przynajmniej nie wszędzie).

Dziś troszkę o tej pogodzie będzie 😉.

Z uwagi na wysokie i bardzo wysokie temperatury zaleca się spożywanie wody (również w umiarkowanych ilościach) mineralnej lub z dodatkiem niewielkiej ilości soli / cukru lub np. elektrolitów.

Reklama

W czasie najmocniejszej „operacji” słońca nie zaleca się przebywania na nim osób starszych, ze schorzeniami oraz bardzo małych organizmów. Zadbajcie o swój komfort i ubierajcie się lekko i zwiewnie. Noście nakrycia głowy i ograniczcie wysiłek fizyczny do absolutnego minimum.

Dobrą wiadomością jest to, że od jutra chłodniej o 8 / 12 stopni.

Wpływ upału na organizm.

Tak wysokie wartości mogą negatywnie wpływać na bardzo małe dzieci, osoby  starsze, chore przewlekle lub po przebytych udarach / zawałach etc. 

Reklama

Należy spożywać duże ilości wody z „wkładką” – odrobiną soli lub cukru. Nosić zwiewne, jasne ubrania, ograniczyć wysiłek fizyczny, napoje wyskokowe i ogólnie zalecam ten czas na obniżenie obrotów Waszych procesorów. 

W tym nieco trudniejszym okresie (dla niektórych) dbajmy również o zwierzaki te Wasze i nie Wasze. Im też jest trudno w tych chwilach  Uwierzcie.

Dodatkowo chciałbym apelować o nie wyrzucanie niedopałków papierosów na trawę, nie wypalaniu traw i nieużytków i ogólnie o to, żebyście uważali na spacerach i nie „kusili” pożarów. 

Reklama

Na sam koniec proszę Wszystkich o rozważne korzystanie ze słońca, które może naprawdę zrobić Wam krzywdę. Używajcie kremów z filtrem i nie skaczcie do wody po „ostrym” leżakowaniu na słońcu. 

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama