Przejdź do treści

Łoś zagląda do domu. Zdjęcia obiegły sieć. Czy trzeba się bać łosi?

Jeden z grupowiczów opublikował zdjęcia, na których widać klempę, samicę łosia zaglądającą przez oszklone drzwi. Samica z ciekawością obserwowała wnętrze domu przez szybę. Chodziła też po podwórku.
To dobry moment, aby napisać coś więcej o łosiach.

łoś, ciekawostki,

Łoś na podwórku

Reklama

Poniższe zdjęcia pochodzą z Giżycka (woj. Warmińsko-Mazurskie). Zdjęcia opublikowane zostały w piątek. Widać na nim samicę łosią (klempę), która z ciekawością zagląda przez oszklone drzwi. Następnie chodzi sobie po posesji.

Łosie w Polsce — gdzie występują?

Występowanie tych zwierząt w Polsce kojarzymy z Podlasiem oraz Białowieskim Parkiem Narodowym. I faktycznie tak było po II Wojnie Światowej. Z biegiem lat ich populacja się odbudowywała. W tej chwili najwięcej łosi występuje w Biebrzańskim Parku Narodowym i jego otulinie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz otulinie, Poleskim Parku Narodowym, Puszczy Bydgoskiej. Spotkać je teraz można w woj. warminsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim. Występują też w Wielkopolsce oraz Małopolsce.

Ciekawostki związane z łosiami

Reklama

Samiec łosia to byk, samica to klempa a młode nazywane są łoszakami lub cielakami.
W Polsce występują łosie euroazjatyckie. Żyją one od 20 do 25 lat.
Zwierzęta te są szczególnie aktywne o poranku i wieczorem. Pokonują w poszukiwaniu jedzenia duże odległości.
Łosia trudno jest przestraszyć. W większości przypadków gdy wyczują lub zobaczą ludzi, niespiesznie usuwają się z drogi.

Zagrożenia ze strony łosi

Łosie same w sobie nie są dla ludzi niebezpieczne. Łoś gdy nas wyczuje to najczęściej niespiesznie oddala się.
Jednak w sytuacji gdy staniemy między klempą a jej młodymi (lub się do nich zbliżymy) klempa może zaatakować. Często jest to pozorowany atak. Poniżej widać taką sytuację:

YouTube player

Większym zagrożeniem dla kierowców są łosie przechodzące przez jezdnię. W wielu miejscach, gdzie łosie występują, są specjalne oznaczenia informujące o tym, że mogą na jedni pojawić się te zwierzęta. Związane są z ograniczeniem prędkości. Wielu kierowców jednak nie stosuje się do nich. A uderzenie w łosia potrafi być tragiczne w skutkach. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do ograniczeń związanych z występowaniem łosi na danym terenie.
ZRÓBMY TO DLA SIEBIE I TYCH PIĘKNYCH ZWIERZĄT.

Reklama

Aktualne warunki pogodowe.

Reklama