Burza tropikalna (medikan / medigan) APOLLO zbliża się pod względem prędkości ciągłej wiatru do huraganu CAT1. Wiatr zgłaszany przez statki pomiarowe z okolic rdzenia wieje z prędkością 29 m/s. Zaledwie 4 m/s wolniej od oficjalne prędkości huraganów kategorii 1.
Medikan Apollo jeszcze wczoraj się dopiero formował. Dziś już jest on faktem. Co więcej cały czas prędkość wiatru przybiera na sile. Apollo to piękny, ale bardzo niebezpieczny medikan ze spektakularnymi sygnaturami satelitarnymi i radarowymi, które można zobaczyć poniżej.
Jego oko jest prawie nieruchome. W tym momencie znajduje się 150 km na północny wschód od Malty i 100 km na południowy wschód od wybrzerzy Sycylii.
I to niestety jest najbardziej w nim niebezpieczne. Według prognoz Apollo nie powinien się zbytnio ruszać w ciągu najbliższych 24 godzin przez co wschodnie wiatry z północnej flanki nieustannie wpychają wilgotne i niestabilne powietrze na Sycylię i południowy kraniec kontynentalnych Włoch. Wynikiem tego jest generowanie nieprzerwalnych i ogromnych nagromadzeń deszczu.
Według modeli prognostycznych (EURO-4, UK) – sumy opadowe mogą osiągnąć 300mm-400mm w ciągu najbliższych 48 godzin dla Syrakuzy (Sycylia).
Z medikanem związane są też bardzo trudne warunki na morzu. Z modeli wynika że oko Apollo zostanie nad wodami (nie wtargnie nad Sycylię / Maltę. Dzięki czemu możemy wykluczyć najwyższe prędkości wiatru oraz zabójczy przypływ sztormowy. Jednak u wybrzeży Sycylii są prognozowane fale o wysokości 3-6 metrów.
Powstanie niżu i formowanie się mediganu
Niż powstał przed weekendem (22 października), a następnie pogłębiał się w kolejnych godzinach. Wytworzył system frontów atmosferycznych. Przyczynił się do powstania silnych i quasi stacjonarnych oraz bardzo wydajnych opadowo burz we wschodniej części Sycylii.
Największe nasilenie nastąpiło w niedzielę po godzinie 13:00. Burze i silne opady deszczu występowały przez całą noc z niedzieli na poniedziałek. Kolejne burze pojawiały się we wschodnich regionach Sycylii we wtorek i w zachodnich regionach w środę.
W środę też zaczęła następować okluzja frontów atmosferycznych. Mimo tego niż nie osłabł a nadal się pogłębia. Dziś już widać zarysowane oko oraz ruch mas chmur wokół oka a więc mamy do czynienia z zaczątkami mediganu. Złożono zatem wniosek o nadanie imienia: APOLLO.
Czym jest medigan?
Medigan (w Polsce stosuje się też nazwę medikan nazwę Medikan) to śródziemnomorski „huragan”. Takie zjawisko nie ma oficjalnej nazwy w Polsce. Nazwa pochodzi od „MEDIterranean hurriCANE”.
To silny niż, który przypomina tropikalny cyklon. Często formuje też charakterystyczne dla cyklonów oko. Medigan to dość rzadkie zjawisko, które niesie ze sobą bardzo silne wiatry i intensywne opady.
W tej chwili (czwartek południe) centrum niżu znajduje się na południe od Sycylii, w pół drogi między Włochami a Libią.
Najbliższe dni
Wg prognoz w najbliższych godzinach niż będzie nadal się pogłębiać i meandrując zbliży się znów do Sycylii. A wraz z nim silne i gwałtowne opady deszczu i burze. Wydano tam alerty na czwartek i piątek. W sobotę zacznie się kierować w stronę wybrzeży Libii wypełniając się i zanikając.