Przejdź do treści

Niż Helmka. Wędrówka frontu chłodnego i silniejszy wiatr.

niż helmka, niż helmka,niż
Układ frontów niżu Helmka. Windy: Ciśnienie

Wędrówka niżu Helmka

Niż Helmka z centrum nad Finlandią przemieszcza się w kierunku Rosji Zachodniej pogłębiając się. W jego centrum ciśnienie wyniesie 983 hPa. W skali Europy różnica ciśnień między tym niżem a wyżem będącym nad Wyspami Brytyjskimi wyniesie aż 53 hPa. Różnica ciśnień w skali Polski to 15 hPa. Będzie to powodem wzrostu prędkości wiatru w sobotę.

Silniejsze porywy wiatru na wschodzie

Reklama

Mimo że jego centrum będzie daleko, to zaostrzy się też gradient ciśnienia nad Polską. Spowoduje to przyspieszenie porywów wiatru. W sobotę nad ranem silniejszy wiatr na wybrzeżu, a następnie na północnym wschodzie Polski. W porywach do 70 km/h.

Z upływem czasu strefa ta przemieści się przez centralną i wschodnią Polskę. W porywach maksymalnych do 80 km/h. Silny wiatr wieczorem zacznie opuszczać Polskę.

Niezbyt znaczące opady

Reklama

W związku z przechodzeniem niżu pojawi się w sobotę nad Polską front chłodny. Wejdzie nad ranem od północy Polski. Będzie on dość słaby. Opady deszczu nieduże na północnym wschodzie. Z upływem dnia front przemieszczać się będzie na południe. W wąskiej strefie opadowej może miejscami opady mogą być silniejsze, ale krótkotrwałe. Niestety nie będą to znaczące opady.

Ochłodzenie

Front chłodny przemieszczający się od północy wyprze niestety cieplejsze powietrze, które do tej pory stacjonowało nad Polską. Wymiana powietrza poskutkuje znaczącym ochłodzeniem. W nocy wróci mróz. W dzień od 2-10 stopni Celsjusza.

Inne wiadomości

Reklama