Przejdź do treści

Niż Ilona. Wędrówka frontu chłodnego i silniejszy wiatr w poniedziałek.

niż ilona, niż ilona,silniejszy wiatr
Układ frontów niżu Ilona. Windy: Ciśnienie

Niż Ilona

Niż Ilona z centrum nad wybrzeżami Norwegii przemieszcza się w kierunku Rosji zachodniej pogłębiając się. W jego centrum ciśnienie wynosi teraz 986 hPa. W poniedziałek centrum niżu dotrze nad Moskwę a ciśnienie wyniesie 984 hPa. Pojawi się w poniedziałek dość duży gradient ciśnienia nad Polską. Na północnym wschodzie 1006 hPa a na południowym zachodzie 1016 hPa co wpłynie na prędkość wiatru.

Silniejsze porywy wiatru na wschodzie

Reklama

Centrum niżu Ilona będzie dalej, niż wcześniej zakładały prognozy. Dzięki czemu prognozowany wiatr też będzie słabszy. A będzie wynikać z tego, że zaostrzy się też gradient ciśnienia nad Polską.

W poniedziałek od rana wiatr będzie się wzmagał na północy i wschodzie Polski, osiągając do 60 km/h. Silniejszy wiatr na wybrzeżu, a następnie na północnym wschodzie Polski. W porywach do 70 km/h.

Reklama

Apogeum przypadnie na godziny popołudniowe, gdzie na północnym wschodzie miejscami powieje do 80 km/h. Silny wiatr wieczorem zacznie opuszczać Polskę.

niż ilona, niż ilona,silniejszy wiatr

Gdzie te zapowiadane wichury?

Niektóre media bardzo mocno zaczęły podkreślać nadejście i uderzenie w Polsce cyklonu w poniedziałek. Tak się nie stanie. Prognozy długoterminowe stały się dobrą pożywką do serii clickbajtów żerujących na liczbie wyświetleń.

niż ilona, niż ilona,silniejszy wiatr

Niezbyt znaczące opady

W związku z przechodzeniem niżu pojawi się w poniedziałek nad Polską front chłodny. Wejdzie nad ranem od północy Polski. Będzie on dość słaby. Opady deszczu jeszcze wczoraj były widziane nieduże na północnym wschodzie. W nowych aktualizacjach są już jednak wykluczone. Z upływem dnia front przemieszczać się będzie na południe.

Reklama

Tam też zostanie zablokowany i będzie falować nad południem Polski. Opady powinny się pojawić we wtorek.

Ochłodzenie

W poniedziałkowe popołudnie temperatury wzrosną do 14-18 stopni Celsjusza. Jednak front chłodny przemieszczający się od północy znów będzie wypierać to ciepłe powietrze. Wymiana powietrza poskutkuje znaczącym ochłodzeniem.

niż ilona, niż ilona,silniejszy wiatr

Inne wiadomości

Reklama