Przejdź do treści

Opady deszczu, na wschodzie możliwe burze. Na Wybrzeżu silny wiatr. Wędrówka niżu górnego nad Polską w środę.

Opady deszczu, na wschodzie możliwe burze. Na Wybrzeżu silny wiatr. Wędrówka niżu górnego nad Polską w środę.

Reklama

Mimo że mamy pogodę ogólnie wyżową nad Europą, to nie zmienia to faktu, że nad Polską przemieszczają się strefy zachmurzenia przynoszące opady deszczu. Lokalnie występują również opady pochodzenia konwekcyjnego. Nad Litwą i Łotwą utworzył się tak zwany niż górny, którego nie widać na mapach synoptycznych, na mapach barycznych, ale widać na mapach geopotencjału. Niż ten przemieszcza się znad Litwy i Kaliningradu poprzez Polskę północną, następnie centralną i południowo zachodnią.

opady deszczu, opady deszczu,burze,niż górny

Kropla chłodu i niż górny – czym są?

Patrząc na mapy rozkładu ciśnienia atmosferycznego, widzimy dominację wyżu Petra, który znajduje się nad Półwyspem Skandynawskim. Wyż ten obejmuje swoim zasięgiem między innymi Europę północną oraz środkową. Teoretycznie powinno to zwiastować ładną pogodę również w Polsce. W praktyce jednak jest inaczej.

Reklama

Prócz niży dolnych i głównych, które widać na takich mapach wyróżniamy też niże górne. Niże górne nie będą widoczne na mapie rozkładu ciśnienia atmosferycznego, natomiast będą widoczne na mapach topografii barycznej poziomu 500 hPa.

Patrząc na taką mapę, widzimy tworzący się niż, który ostatecznie powstał we wtorek wieczorem. Powstał on nad krajami bałtyckimi i przemieszcza się nad północną i północno zachodnią Polską. Niże górne mają to do siebie, że opady nie muszą być zbyt silne, natomiast temperatura w obrębie oddziaływania niżu będzie zdecydowanie niższa.

Dokładnie wyjaśnione to w naszym materiale na YouTube:

YouTube player

Spadek temperatury w środę.

Reklama

Strefa obniżonych temperatur będzie obejmowała w nocy z wtorku na środę przede wszystkim województwa zachodniopomorskie oraz pomorskie. Tam temperatury spadną do 2°C. Nad ranem zrobi się zimno również w województwie lubuskim oraz wielkopolskim. Tam temperatury również spadną do 2°C.

Wraz z przemieszczającym się niżem górnym, będzie przemieszczała się również strefa obniżonej temperatury w godzinach porannych. Ta strefa będzie nad województwem warmińsko mazurskim i tam temperatury również od 2 do 4°C. Do południa strefa ta przemieści się nad województwo kujawsko-pomorskie i tam temperatury również od 2 do 3°C, a naokoło województwa kujawsko pomorskiego od 8 do 9°C. Do wieczora strefa chłodniejszego powietrza przemieści się nad województwo dolnośląskie oraz wielkopolskie.

Opady deszczu. Możliwe opady deszczu ze śniegiem.

W kraju od rana pada przede wszystkim w Polsce południowej wschodniej i centralnej oraz północno wschodniej Do południa rozpada się również w Polsce zachodniej, ale tam prócz opadów deszczu mogą wystąpić opady mieszane.

Reklama

Do wieczora główna strefa opadów przemieści się nad granicą zachodnią. Jednak padać będzie w pasie od województwa lubuskiego poprzez Wielkopolskę, południe województwa świętokrzyskiego aż po województwo śląskie.

Opady konwekcyjne i możliwe burze na wschodzie Polski

Za główną strefą opadową będą przemieszczały się opady konwekcyjne. Utworzą się one w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim w godzinach popołudniowych i szybko przemieszczać się będą w kierunku zachodnim. Komórki konwekcyjne będą charakteryzowały się silnymi opadami deszczu, może spaść krupa śnieżna, a niektóre z nich mogą również dawać wyładowania. W takiej sytuacji komórka burzowa może przynieść również silniejszy wiatr.

Silny wiatr na Wybrzeżu

Silnych porywów wiatru w środę spodziewamy się w pasie Wybrzeża i nad Morzem Bałtyckim. Przez całą środę wiać będzie do 70 bądź nawet 80 km/h w pasie Wybrzeża w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim wieczorem silne porywy wiatru powinny zacząć zanikać.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama