Przejdź do treści

Orkan Eunice uderzył w Wielką Brytanię z rekordowymi porywami do 197 km/h.

Orkan Eunice sieje chaos na Wyspach Brytyjskich. Zanotowano porywy wiatru o prędkości 197 km/h. Samoloty nie mogą wylądować. Przerwy w dostawach prądu. Ruch został sparaliżowany. W Irlandii potężne śnieżyce.

orkan eunice, orkan eunice,uderzył,wichura,wielka brytania
Fale rozbijają się o latarnię morską Porthcawl w Bridgend. https://news.sky.com/

Orkan Eunice uderza w Wyspy Brytyjskie

Orkan Eunice uderzył w piatek w Wielką Brytanię i Irlandię z rekordowymi porywami wiatru do 122 mil na godzinę (197 km/h), pozbawiając prądu dziesiątki tysięcy ludzi, zmuszając samoloty do przerywania lądowania, wyrywając drzewa z korzeniami i zrywając dachy z domów.

Orkan Eunice, który powstał na środkowym Atlantyku i dynamicznie przemieścił się z Azorów w kierunku Europy, dodatkowo napędzany przez prąd strumieniowy został zakwalifikowany przez brytyjskie służby meteorologiczne jako zagrażający życiu ludzi. Brytyjskie Biuro Meteorologiczne wydało czerwony alarm dla zagrożonych obszarów.

orkan eunice, orkan eunice,uderzył,wichura,wielka brytania
Mężczyzna walczy z wiatrem na wybrzeżu w Porthcawl. https://news.sky.com/

Potężne fale i duże zniszczenia

Orkan uderzył w zachodnią Anglię, szczególnie doświadczając Kornwalię, z której napływają materiały na których widzimy potężne fale rozbijające się o brzeg. W Walii fale rozbijały się o promenadę Aberystwyth, niektóre wysokie na 10-12 metrów. Ponad 100 000 osób zostało bez prądu. W Londynie silne podmuchy wstrząsnęły wysokimi budynkami i zdmuchnęły część dachu Kopuły Milenijnej (The O2), jak pokazał materiał zamieszczony w Internecie.

Najsilniejszy podmuch, jaki zanotowano w Anglii

„Orkan Eunice naprawdę uderza. Wydajemy czerwone ostrzeżenia pogodowe tylko wtedy, gdy uważamy, że istnieje zagrożenie dla życia z powodu pogody”. – powiedział główny meteorolog Met Office Frank Saunders.

Met Office przekazało, że podmuch wiatru o szybkości 122 mil na godzinę (196 km na godzinę) został zarejestrowany w The Needles na wyspie Wight. Jest to na tę chwilę najpotężniejszy podmuch, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w Anglii.

orkan eunice, orkan eunice,uderzył,wichura,wielka brytania
Fale uderzają w Porthleven na wybrzeżu Kornwalii. https://news.sky.com/

Samoloty mają ogromne problemy z lądowaniem z powodu bardzo silnego bocznego wiatru. Podmuchy są tak silne, że piloci byli zmuszeni do rezygnacji z lądowań. Linie lotnicze odwołały dziesiątki lotów.

Żołnierze w gotowości do pomocy cywilom

Ponad 100 000 budynków pozostaje bez prądu – informują dystrybutorzy. Promy i pociągi zostały odwołane.

Czerwone ostrzeżenia w Wielkiej Brytanii są stosunkowo rzadkie. Ostatnie zostało wydane w listopadzie 2021 roku. Szkocja wydała żółte ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu. Brytyjski rząd zorganizuje spotkanie nadzwyczajne w celu omówienia działań związanych z orkanem. Brytyjski minister bezpieczeństwa, Damian Hinds, powiedział, że żołnierze są w gotowości, aby pomóc cywilom ze skutkami przejścia orkanu.

Tagi: