ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 23.03.2024r – 11:00 CET – 23.03.2024r- 23:00 CET
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Ostrzeżenie – obszary
– Obszar zaznaczony kolorem – CZEROWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, burz , opadów gradu o średnicy do około 2 cm. Silnych / bardzo silnych porywów wiatru przekraczających prędkość 100 km/h. Nie wyklucza się pojawienia trąby powietrznej.
– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu, burz oraz gradu o marginalnej średnicy. Spodziewać się należy lokalnie silniejszych porywów wiatru o prędkości w zakresie 70 – 80 km/h.
– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych opadów deszczu oraz burz podczas których nie wyklucza się silniejszych porywów wiatru o prędkości do 50 – 70 km/h.
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się w obszarze nieco obniżonego ciśnienia w środowisku szybszego przepływu w środkowej troposferze. Dodatkowo strefa południowa i centralna znajduje się w sektorze ciepła. Północ kraju natomiast w strefie frontu który będzie wędrował w kierunku zachodnim.
O ile jeszcze przez chwilę znajdziemy się w osi klina wyżowego w polu geopotencjału o tyle już od północnego zachodu zacznie wkraczać dość stanowczo zatoka wraz ze zwiększonym gradientem pionowym temperatury. Oprócz tego znajdziemy się idealnie w zasięgu fali górnej, w której obszarze z wielką dozą prawdopodobieństwa dojdzie do wtórnego zafalowania na wspomnianym wcześniej, wędrującym froncie. Oznacza to dość szybką cyklogeneze (powstanie niżu barycznego w strefie falowania frontu) i ewentualną intensyfikację wszelakich zjawisk. Po przejściu wspomnianego wcześniej frontu zrobi się zdecydowanie chłodniej, gdyż napłynie bardziej niestabilna masa powietrza polarnomorskiego chłodnego.
SPODZIEWANE ZJAWISKA
– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 2 CM (niewykluczone większe)
– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
– BURZE SUPERKOMÓRKOWE
– STRUKURY LINIOWE
– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU >100 km/h.
– NIE WYKLUCZONE TRĄBY POWIETRZNE
OPIS ZAGROŻENIA
Już dawno nie było tak dynamicznie w pogodzie. Wcale się po ostatnich warunkach meteo nie wydaje, że coś się może niedobrego zadziać. A jednak. O ile jeszcze teraz mamy spokojną i stonowaną aurę o tyle już w drugiej części dnia tak spokojnie nie będzie. Zgodnie z informacją przez Polskę będzie wędrował chłodny front atmosferyczny, który przyyniesie opady deszczu. W miarę upływu dnia zaczniemyy dostawac się w obszar silniejszego przepływu zarówno w srodkowej jak i wyysokiej troposferze (zacznie się nasuwać nad Polskę strefa prądu strumieniowego). Front atmosferyczny w takim środkowisku będzie miał idealne warunki do falowania. Tak powinno się zadziać, a w związku z dobrymi warunkami kinematycznymi dojdzie prawdopodobnie do szybkiej cyklogenezy – czyli powstania niżu barycznego na froncie.
Nad południową oraz centralną częśc kraju jeszcze będzie napływać cieplejsza masa powietrza. Za frontem natomiast znacznie chłodniejsza. Zarówno gradient poziomy temperatury oraz czynniki sprzyjające takie jak szybki przepływ oraz powstanie niżu sprawią, że w drugiej części dnia dojdzie do szybkiego i dość rozległego rozwoju konwekcji. Pojawią się silniejsze opady oraz burze, natomiast warta uwagi jest możliwość pojawienia się struktur, lub pojedynczej struktury liniowej, która przede wszystkim w obszarach zarówno żółtym, jak i czerwonym może wygenerować sile i bardzo silne porywy wiatru.
Dodatkowo jest spora szansa na pojawienie się burz o cechach superkomórkowych (mezocyklonalnych), które mogą wygenerować zarówno silniejsze opady deszczu oraz gradu. Ponieważ kinematyka powinna sprzyjać, nie jest wykluczone pojawienie się trąby powietrznej. Nie są to oczywiście szanse 100%, ale są i trzeba o tym wspomnieć. Nie jest do końca wiadome, jakie porywy powstaną na powstałych strukturach liniowych, ale trzeba miejscami liczyć się z możliwością porywów przekraczających 100 km/h. Dlatego apeluje o rozwagę i obserwację zarówno nieba jak i dostępnych w sieci radarów odbiciowości oraz teledetekcji. Dziś może być naprawdę dynamicznie.
Mapa ma oczywiście charakter poglądowy, a występowanie zjawisk może się różnić od zakładanych.
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.