Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne / bardzo silne porywy wiatru. Burze. Możliwy układ liniowy nad Polską

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 3.10.2023r – 17:00 CEST – 4.10.2023r – 08:00 CEST

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook


Ostrzeżenie – obszary

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia silnych lub punktowo bardzo silnych porywów wiatru, w pojedynczym porywie do 105 km/h, mogących powodować lokalne szkody materialne. Dodatkowo należy spodziewać się umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu, burz z możliwością pojawienia się opadów gradu.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia silniejszych porywów wiatru do prędkości w pojedynczym porywie 70 km/h, umiarkowanych opadów deszczu. Podczas ewentualnych burz nie jest wykluczony opad gradu.

ostrzeżenie, ostrzeżenie

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w polu wysokiego ciśnienia w środowisku słabogradientowym, z mizernym przepływem powietrza. Z uwagi na rozlokowanie układów barycznych ad Europą, do Polski na chwilę napłynie bardzo ciepła masa powietrza polarnomorskiego, z tym, ze na wysokości izobarycznej 650 – 700 hPa napłynie masa powietrza zwrotnikowego. Jeszcze dziś wieczorem nad Polskę północnozachodnią nasunie się głębsza zatoka niskiego ciśnienia, z natychmiastowym nasuwaniem się frontu ze zwiększonym gradientem poziomym, jak i pionowym temperatury. Dodatkowo dość szybko zacznie zwiększać się przepływ powietrza zarówno w środkowej, jak i górnej troposferze. Zaostrzenie gradientu poziomego ciśnienia, ja i głęboka zatoka sprawią, że zdecydowanie wzrośnie prędkość wiatru, szczególnie przed i na czele frontu, za którym napłynie znacznie chłodniejsza masa polarno-morska.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– LOKALNIE OPADY GRADU

– BURZE

Reklama

– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU

– STRUKTURY LINIOWE

– NIEWYKLUCZONA TRĄBA POWIETRZNA

OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Moi drodzy. Wchodzimy w ten październik z przytupem. Otóż na dzień dobry istnieje szansa na pobicie rekordu absolutnego temperatury dla października, który przypomnę wynosi 28,9 stopnia z 1966 roku z Trzebiechowa. Z kolei już wieczorem i nocą pogoda szykuje nam prawdziwą przejażdżkę na kolejce górskiej ze sporą ilością zakrętów. Nudy nie ma.

Obecnie tak jak zauważyliście w sytuacji barycznej mamy słabogradientow pole ciśnienia. Pole wyżowe i rozlokowanie układów barycznych (oraz oczywiście położenie prądu strumieniowego) sprawią, że nad Polskę napłynie bardzo ciepła masa powietrza. Tymczasem już wieczorem do zachodnich granic można powiedzieć dość brutalnie – wtargnie zatoka niskiego ciśnienia ze sporym zaburzeniem na krótkiej fali górnej. Takie zaburzenie, połączone z szybszym przepływem zarówno w środkowej jak i wyższej troposferze oraz zwiększonym gradientem pionowym temperatury sprawią, że przed frontem jak i lokalnie na nim dojdzie do inicjacji struktury liniowej, która będzie wędrowała z północnego zachodu na południowy wschód. W strefach oddziaływania dojdzie do pojawienia się nagłego, uderzenia wiatru prostoliniowego, który w porywach może lokalnie przekraczać 100 km/h.

Stawiam, że taka sytuacja może mieć charakter marginalny, ale nie mniej jednak wszystko w takich momentach, kiedy wypierana jest bardzo ciepła masa powietrza, a obrazy prognostyczne przypominają zatokę przy przejściu niemal orkanu może się zdarzyć. Trzeba zauważyć, że dojdzie do inicjacji głębszej konwekcji, co za tym idzie pojawić się mogą burze, które przyniosą silniejsze opady deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia i zalania oraz gradu o marginalnej średnicy. Podczas tych burz, również należy spodziewać się bardzo silnych porywów wiatru, które mogą powodować szkody materialne. Niestety taka dynamiczna sytuacja związana z tzw. zazębianiu się zlepków parametrów zarówno uskoku prędkościowego jak i skrętności wiatru, może być przyczyną pojawienia się trąb lub trąby powietrznej i to wcale nie jest powiedziane, że nie na czele frontu.

Warto się przygotować

Reklama

Pamiętajcie o uprzątnięciu luźnych przedmiotów z podwórek i balkonów oraz ogólnie na przygotowanie się na dynamiczniejszą aurę. By nikt nie był zaskoczony. Po to m.in to i ostrzeżenia innych portali czy pasjonatów. Nie lekceważcie ich.

Oczywiście bardzo proszę o nie wysyłanie zapytań – „CZY U MNIE COŚ BĘDZIE” lub „KIEDY U MNIE BĘDZIE”. Burze nawet przy okazji prognoz struktur liniowych mają charakter miejscowy / lokalny i niekoniecznie musi wystąpić akurat nad Twoim podwórkiem, czy domem.

Pamiętajcie, że to tylko prognoza, a rzeczywiste obszary występowania zjawisk mogą ulec zmianie.

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama