Co powiecie na to, że czerwiec w ogólnym rozrachunku był chłodniejszy niż wrzesień?
Stało się.
Średnia temperatura dla września wyniosła 17,7 stopnia. Tymczasem w czerwcu ta sama obszarowa temperatura średnia wyniosła 17,5 stopnia. Ogólnie rzecz ujmując anomalia dla września względem okresu referencyjnego 1991 – 2020 wyniosła aż 4 stopnie (na plusie oczywiście). To sporo i biorąc pod uwagę, że miesiąc meteorologicznej jesieni jest w podsumowaniu średniej, cieplejszy od czerwca, który jest miesiącem meteorologicznego lata…Jak się okazuje, wrzesień tegoroczny, był najcieplejszym w historii pomiarów od 1781r.
To jeszcze nic.
Zagrożony jest również rekord absolutny temperatury dla października, który odnotowano w Trzebiechowie 4 października 1966 roku.
Dlaczego tak się może stać?
Już pokazuje i objaśniam.
Przed nami krótkotrwała, ale jak widać intensywna adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza z południowego zachodu kontynentu, która prawdopodobnie dotrze do naszego kraju we wtorek. Na chwilę znów zrobi się naprawdę gorąco i poczujemy się jak we wrześniu (bo czerwiec jak już Wiecie w ogólnym rozrachunku, był chłodniejszy).
To teraz będzie trochę analizy, więc da Was czytania .
AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia ośrodka antycyklonalnego (wyżu barycznego), znajdującego się obecnie nad Austrią. Mamy w kraju niejako pokrycie obszarem słabogradientowym. Na mapach topografii wysokości izobarycznej 500 hPa widać nieco szybszy przepływ powietrza faworyzujący napływ chłodniejszej, polarnomorskiej masy powietrza.
SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA
Wyż znad Austrii zacznie się przemieszczać w kierunku Bałkanów. Tymczasem nad Europą zachodnią, a w zasadzie nad Atlantykiem mamy głęboki niż baryczny, który przemieszczał się będzie w kierunku zachodnich wybrzeży Norwegii. Na zatoce niżowej w środowisku Jet Streamu (prąd strumieniowy) pojawi się niż wtórny, który będzie prawdopodobnie przemieszczał się przez Danię w kierunku Morza Bałtyckiego. Takie ułożenie ośrodków barycznych, a przede wszystkim prądu strumieniowego, sprawi, że dosłownie na chwilę pojawi się adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza z południowo zachodniej i południowej części kontynentu.
OPIS
Najmilsi. Takie położenie ośrodków barycznych, oraz prądu strumieniowego, który tak naprawdę gra tu pierwsze skrzypce. Znajdziemy się we wtorek po jego wschodniej stronie. Bardzo szybko napłynie bardzo ciepła masa powietrza, która w połączeniu z niemal bezchmurnym niebem (póki co tak prognoza wygląda) może sprawić niespodziankę w postaci pobicia rekordu absolutnego dla października. Czy tak się stanie? Zobaczymy we wtorek przy podsumowaniu.
Cały czas także w związku z szybkim wyparciem ciepłej masy powietrza, pojawiają się pytania – Czy i gdzie wystąpią burze, no i jak mocno będzie wiało….
Na obecną chwilę nocą z wtorku na środę porywy jedynie w strefie przybrzeżnej i to nie wszędzie (postaram się to opisać innym razem) mogą osiągnąć prędkość 75 / 85 km/h. Co do burz ….. Front z zatoką prawdopodobnie wejdzie nocą. Wszystko głównie rozejdzie się o adwekcję ciepła na wyższych poziomach. To również będzie miało wpływ na ewentualne podtrzymanie konwekcji. Nie spodziewałbym się wielkiego szału. Spadnie deszcz, gdzieś zagrzmi i w sumie tyle…..Nie powinno być „ACH” i nie powinno być „OCH” powinno być po prostu normalnie (mowa o zjawiskach burzowych)
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet