Przejdź do treści

Pogoda na czwartek okiem Jarosława Turały. Piękna pogoda do wieczora.

Dzień dobry.

Reklama

Oczy większości, jak nie wszystkich meteorologów czy synoptyków skierowana jest na zachód kontynentu, gdzie „panoszy” się bardzo głęboki niż #ciaran, którego jeden z frontów już się czai i niebawem pojawi się nad naszym krajem. Na jednej ze stacji pomiarowych u zachodnich wybrzeży Francji zanotowano porywy przekraczające 200 km/h. Nie muszę chyba mówić i wyjaśniać, jaka jest to potężna siła. Jest masa zniszczeń, a to przecież jeszcze nie koniec. Można chyba rzec, że jest to jeden z najgłębszych niżów barycznych (mowa oczywiście o ciśnieniu w jego centrum), który w historii odwiedził Europę.

Relację live prowadzili wczoraj Paweł i Marta Błaszkowscy Polish Storm Chasers. O głębokim niżu znad zachodniej Europy, dowiecie się tu – – – – > https://www.youtube.com/watch?v=nGb0N5_XSC4

Zapraszamy na profil Autora: https://www.facebook.com/meteoexpert

Reklama

Tymczasem nad Polską w miarę ok. Sporo słońca, ale chmury także się pojawiają. Dziś przeważać będzie piękna i słoneczna aura. Oczywiście chmur się nie ustrzeżemy, ale do brzydkiej pogody nam daleko. Wczoraj najcieplej było we Wrocławiu, a najchłodniej w Elblągu. Dość spora różnica, ale tak to czasem bywa.

Pogoda na czwartek okiem Jarosława Turały. Piękna pogoda do wieczora., Pogoda na czwartek okiem Jarosława Turały. Piękna pogoda do wieczora.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju klina wyżowego ośrodka antycyklonalnego znad basenu Morza Czarnego. Większą uwagę jednak należy zwrócić na bardzo głęboki niż #Ciaran, na którego w sumie skraju także się znajdujemy, ale po stronie zachodniej. Ciśnienie będzie spadać systematyczne, a do Polski zachodniej dotrą chmury frontu właśnie tego głębokiego kolosa. Oprócz tego, mamy ciepły wycinek frontu, który przesuwa się z zachodu na wschód Polski. Napływa chłodna masa powietrza polarnomorskiego.


Pogoda na czwartek

Zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Miejscami na południu, zachodzie i północy chmur nieco więcej. Po południu właśnie na zachodzie i południowym zachodzie pojawią się pierwsze opady deszczu o charakterze wielkoskalowy, które powoli będą wędrowały w kierunku centrum. Najlepsza pogoda na wschodzie i południowym wschodzie oraz w centrum i początkowo także na północy. Temperatura od 6 – 9 stopni na północnym wschodzie, przez 10 – 13 w pasie Polski północnej. 13 – 15 stopni powinny pokazać termometry na zachodzie , w centrum oraz na wschodzie. Najcieplej na południu i południowym zachodzie, gdzie w maksie powinno być 15 – 16 stopni , a kto wie, czy nie więcej. Na południowym wschodzie od 12 do 14 stopni (Bieszczady poniżej 10 stopni). Wiatr słaby i umiarkowany, w górach i na pogórzu nieco silniejszy, południowy. Ciśnienie 996 – 1010 hPa.

Kolejne dni

Reklama

Dziś prognoza jednodniowa. Jutro wracamy do „rzeczywistości”, czyli prognozy na piątek i sobotę. Jutro będzie sporo opadów, ale słońce też powinno się pojawić.

P.S. Póki co nic nie wskazuje na pojawienie się znaczących (w sensie dużych) porywów wiatru nad naszym krajem. Bądźcie spokojni. Chociaż jutro miejscami mocniej powieje 😉.

Autor: Jarosław Turała

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama