Przejdź do treści

Pogoda na Wielkanoc 2022. Wstępna prognoza.

Pogoda na Wielkanoc 2022, Pogoda na Wielkanoc 2022

Czas leci. Zaraz będą Święta Wielkanocne. Są już pierwsze modele pogodowe. Sprawdźmy więc jaka może być pogoda na Wielkanoc 2022.

Pogoda na Wielkanoc 2022

Pogoda na Wielkanoc 2022 – Podsumowanie

Reklama

Na samym wstępie tego artykułu napiszę już podsumowanie. Święta Wielkanocne zbliżają się do nas. Mimo tego, co zostało jeszcze kilka dni. Prognozy numeryczne nie pokrywają się ze sobą, a oznacza to tyle, że nie można dokładnie wywnioskować w tym momencie, jaka będzie pogoda na świąteczne dni. Zestawiłem ze sobą mapy z różnych modeli numerycznych. Dzięki temu zobaczycie, jaka różnica jest między nimi i co mam na myśli.

W tym momencie najbardziej stabilne są prognozy dotyczące temperatur. Praktycznie przez cały przyszły tydzień temperatury oscylować będą w zakresie od 12 do 18°C. Nie widać na tę chwilę żadnych epizodów z wyższą temperaturą ani z temperaturą niższą.

Reklama

Jeśli chodzi o wiatr, to w tych dniach nie powinien być silny. Natomiast jeśli chodzi o opady, które będą prognozowane, jest tak dużo rozbieżności, że nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować, gdzie i czy będzie padać. Wszystko wyjdzie w kolejnych dniach, kiedy będziemy mieli więcej danych meteorologicznych.

Wielka Środa – Pogoda

Większości modeli numerycznych we środę przewiduje nasilanie się i umocnienie wyżu nad środkową Europą. Będzie to skutkowało poprawą pogody również nad Polską. Model GFS wskazuje piękną pogodę, natomiast model ECMWF pokazuje zachmurzenie na zachodzie i północy Polski. Według obu modeli nie powinno padać.

Temperatury na środę prognozowane są dość zgodnie, najcieplej będzie na zachodzie i południowym zachodzie Polski – do 17 i 18°C, natomiast na pozostałym obszarze od 12 do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Wielki Czwartek – Pogoda

Reklama

A w czwartek sytuacja natomiast zacznie się zmieniać. Model gfs nadal pokazuje dla większości Polski ładną i słoneczną pogodę, aczkolwiek nad Niemcami widać duże zachmurzenie, które będzie przemieszczać się na wschód. Natomiast zupełnie inaczej wygląda sytuacja w modelu ECMWF. Ten model pokazuje przejście frontu dość dynamicznego z możliwymi burzami przez terytorium Polski. Jak widzicie, rozbieżności są tak duże, że trudno w tym momencie prognozować, jak jaka będzie pogoda w czwartek.

W czwartek temperatury podobne jak w dniu poprzednim. W większości Polski od 14 do 16°C, tylko w obrębie frontu, który może przychodzić przez Polskę, będzie zdecydowanie chłodniej — tam od 8 do 10°C.

Wiatr słaby i umiarkowany. Jeżeli front faktycznie będzie przechodził, to ten wiatr będzie silniejszy do 60 70 km/h.

Pogoda na Wielkanoc 2022, Pogoda na Wielkanoc 2022

Wielki Piątek – Pogoda

Reklama

Piątek będzie kolejnym dniem, dla którego rozbieżności w prognozowanej pogodzie będą bardzo duże. Model ECMWF będzie widział zachmurzenie praktycznie całkowite. Będą pojawiały się przelotne, silne opady deszczu, a miejscami mogą wystąpić burze. GFS jest jeszcze ciekawszy, ponieważ ośrodek niżowy przemieszczający się poprzez południową Polskę. Tam mogą pojawić się opady śniegu. Jest to mało prawdopodobne.

W piątek, podobnie jak w poprzednich dniach temperatury od 14 do 16°C. Na południowym zachodzie wzrosną do 18°C. No i chłodniej nad morzem – od 12 do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Pogoda na Wielkanoc 2022, Pogoda na Wielkanoc 2022

Wielka Sobota – Pogoda

W sobotę również trudno będzie powiedzieć, jakie opady gdzie wystąpią. Jak zobaczycie na poniższych mapach mamy zupełnie rozbieżne sytuacje. Model gfs pokazuje na południu i zachodzie opady śniegu i opady mieszane. Jest to naszym zdaniem bardzo mało prawdopodobne.

Reklama

Model ECMWF natomiast pokazuje opady deszczu w centrum i na południu oraz na wschodzie, a na południowym wschodzie burze. Ten scenariusz jest zdecydowanie bardziej prawdopodobny.

Wielka Sobota – Temperatury

Temperatury nadal nie będą zbyt wysokie. Na południowym zachodzie wzrosną do 16 lub 18°C. Im bardziej na północ, tym chłodniej – w centrum 12 do 14°C, natomiast na północy od 6 do 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Pogoda na Wielkanoc 2022, Pogoda na Wielkanoc 2022

Niedziela Wielkanocna – Pogoda

Niedziela Wielkanocna – Temperatury

Pogoda na Wielkanoc 2022, Pogoda na Wielkanoc 2022
Reklama