Przejdź do treści

PROGNOZA BURZOWA NA CZWARTEK (5.05.2022) okiem Kamila Domowisza

PROGNOZA BURZOWA NA CZWARTEK.
Czwartek przyniesie zmiany w sytuacji pogodowej nad środkowo-wschodnią Europą. Dziś (4.05) pogodę w Polsce kształtował wyż znad Litwy. W przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie on oddalać się na wschód, a jego miejsce zacznie przejmować płytkie pole niżowe, wraz z którym do części Polski napłynie ciepła, niestabilna masa powietrza. Wymuszanie orograficzne oraz strefy dość silnej zbieżności wiatru zainicjują w tych warunkach rozwój słabych i umiarkowanych burz, w południowej, centralnej i częściowo zachodniej Polsce…

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

🟡 OBSZAR ŻÓŁTY (UMIARKOWANEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO):

Reklama

Tu potencjał konwekcyjny będzie największy. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie, w ciepłym i wilgotnym powietrzu z południowego wschodu, osiągnie umiarkowanie wysokie wartości – 700-1000 J/kg. Ponadto spodziewane jest dość wysokie uwodnienie atmosfery (PW), do ok. 25 mm. Dzięki temu rozwiną się dość aktywne i mocno uwodnione burze. Mało sprzyjające będzie środowisko kinematyczne, które sprawi, że ośrodki konwekcyjne nie będą zbyt trwałe, ani też nie powinny organizować się do „konkretniejszych” form (choć pojedyncza, nietrwała superkomórka burzowa nie jest wykluczona).

Pierwsze burze w obszarze żółtym mogą pojawić się około południa na obszarach górskich i podgórskich (Sudety Wschodnie, następnie Beskidy czy Tatry). W godzinach popołudniowych głęboka konwekcja rozwinie się w pozostałej części obszaru żółtego i będzie się tam utrzymywać do późnego wieczora.

Reklama

Spodziewane są z początku pojedyncze komórki burzowe, które z czasem będą łączyć się w liczne klastry. Towarzyszyć im będą przede wszystkim silne opady deszczu (do 15-25 mm), które mogą powodować lokalne zalania. Miejscami, zwłaszcza w początkowej fazie burz, możliwe będą też lokalne opady gradu o średnicy do 1-2 cm oraz podmuchy wiatru prostoliniowego do ok. 60 km/h.

🟢 OBSZAR ZIELONY (MAŁEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO):

Tutaj spodziewane są nieco słabsze warunki do rozwoju burz, zwłaszcza w kontekście energii konwekcyjnej oraz wspomagania ruchów wznoszących. Parametry kinematyczne będą zaś na podobnym poziomie, jak w obszarze żółtym.

Pierwsze burze w omawianym obszarze mogą wystąpić około południa / wczesnym popołudniem w Sudetach Zachodnich, a następnie także we wschodnich Beskidach i Bieszczadach. Kolejne burze pojawią się popołudniem także na nizinach, zwłaszcza w rejonie województwa wielkopolskiego czy łódzkiego. Wieczorem i w nocy grzmieć może zwłaszcza na Ziemi Łódzkiej, zachodzie Mazowsza, czy Ziemi Świętokrzyskiej.

Reklama

Formacje burzowe będą niosły głównie silne opady deszczu, do 10-20 mm w całkowitej akumulacji. Lokalnie niewykluczony też mały grad.

PROGNOZA BURZOWA NA CZWARTEK – Zapraszamy na profil FB Autora:

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama