Przejdź do treści

Prognoza pogody na Sylwestra i Nowy Rok 2021 wg Kamila Domowisza.

Już niedługo powitamy rok 2022. Czy pogoda pozwoli nam świętować w plenerze? Cóż, na pewno nie będzie doskwierać nam siarczysty mróz, ale przeszkodzić mogą opady deszczu oraz silny wiatr. Poniżej prognoza pogody na Sylwestra i Nowy Rok 2021.

Reklama

Prognoza pogody na Sylwestra i Nowy Rok 2021: SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Żeby zapoznać się z pogodą w nadchodzące dni, uwagę należy zwrócić na północno-zachodnią Europę. Tam, nad Wyspami Brytyjskimi oraz częścią północnego Atlantyku znajduje się rozległy wielo-centryczny niż, wraz z pofalowanym frontem po swojej południowej stronie. Na froncie tym rozwija się zafalowanie, jakie z czasem przekształci się w niż wtórny. Ten w Sylwestra znajdzie się nad Morzem Północnym i sprowadzi do naszego kraju ciepłe powietrze, ale z udziałem niewielkich opadów i nasilającego się wiatru.

W noc sylwestrową niż, a wraz z nim front chłodny z kolejną strefą opadów, przejdzie w rejonie Polski. W Nowy Rok znajdziemy się zatem po zachodniej, chłodniejszej stronie niżu. Temperatura więc nieco się obniży, ale nadal możliwe będą opady drobnego deszczu i mżawki.

Pogoda na Sylwestra 2021 – Temperatury do 14 stopni Celsjusza.

Od rana wszędzie pochmurnie. Od Polski północno-zachodniej, przez centralną, po południową – rozciągać się będzie strefa słabych / umiarkowanych opadów deszczu, wędrująca na wschód (front ciepły). Wschód Polski z możliwą słabą, lokalną mżawką. Krańce zachodnie i południowo-zachodnie bez opadów, za to z nasilającym się wiatrem. Temperatura od 2-4°C na Mazurach, Podlasiu i w Bieszczadach, przez 5-8°C w przeważającej części kraju, po 11°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

Po południu niewielkie przejściowe przejaśnienia możliwe na południowym zachodzie (Dolny Śląsk, Opolszczyzna, południowa Wielkopolska), reszta kraju w chmurach. Opady deszczu i mżawki związane z frontem ciepłym – przewidywane na wschodzie i północy Polski. Za wyjątkiem północno-wschodniej Polski wszędzie powieje mocniejszy wiatr, w porywach do 40-50 km/h na nizinach i >100 km/h w wysokich partiach gór. Temperatura maksymalna od 3-5°C na północnym wschodzie, przez 7-9°C w przeważającej części kraju, do nawet 12-14°C na południowym zachodzie!

Wieczorem i w noc sylwestrową deszczowo i dosyć wietrznie w niemal całym kraju. Największą szansę (podkreślam — szansę, nie gwarant) na suche przywitanie roku 2022 – ma Wybrzeże, niektóre regiony województw zachodnich i być może krańce południowo-wschodnie.

Reklama

Pogoda na Nowy Rok 2021

Od rana pochmurnie w całym kraju. Opady deszczu (słabe / umiarkowane) spodziewane na południu, jednak jakaś mżawka może trafić się niemal wszędzie. Wciąż wietrznie — porywy do 100 km/h w górach, do 70 km/h na Wybrzeżu i do 50-60 km/h w pozostałych regionach. Temperatura od 3-6°C na północy do 9°C na południowym zachodzie.

Po południu nieduże przejaśnienia możliwe miejscami na zachodzie i w głębi regionów południowych reszta kraju w chmurach. Na północy, wschodzie, w centrum i miejscami w górach możliwe skromne opady drobnego deszczu i mżawki. Silniejszy wiatr w porywach do 50 km/h będzie się ograniczać do wschodniej połowy kraju, na zachodzie już spokojniej pod tym względem. Temperatura od 2-4°C na północnym wschodzie, przez 5-7°C w przeważającej części kraju, do 8-10°C na południowym zachodzie.

W noc sylwestrową opady deszczu będą przemieszczać się na południowy wschód. W godzinach porannych obejmować będą południe kraju. Opady powinny opuścić terytorium Polski w sobotę po południu.

Prognoza pogody na Sylwestra i Nowy Rok 2021, Prognoza pogody na Sylwestra i Nowy Rok 2021

Opracowanie: Kamil Domowisz

Zapraszamy na stronę autora:

Aktualne mapy pogody

Źródło map: WXCharts

Reklama