Przejdź do treści

Rekordowa zamieć śnieżna w Wyoming. USA. Na miasto Casper spadło 66 cm śniegu.

Rekordowa zamieć śnieżna w Wyoming. USA. Na miasto Casper spadło 66 cm śniegu.

Reklama

Dzisiaj chciałbym Wam opowiedzieć o niesamowitym zjawisku, które miało miejsce w Stanach Zjednoczonych na początku tego miesiąca. Mowa o rekordowej zamieci, która zasypała miasto Casper w stanie Wyoming 66 cm śniegu, bijąc 40-letni rekord opadów śnieżnych.

Rekordowa zamieć śnieżna w Wyoming. USA. Na miasto Casper spadło 66 cm śniegu.
© Dan Cepeda, Oil City News

Potężna zamieć

Zamieć rozpoczęła się w poniedziałek 3 kwietnia i trwała do wtorku 4 kwietnia, paraliżując ruch drogowy i powodując liczne problemy dla mieszkańców i służb ratunkowych. Według Narodowej Służby Meteorologicznej w Riverton, poprzedni rekord opadów śnieżnych w Casper wynosił nieco ponad 61 cm i został ustanowiony w 1982 roku. Tym razem jednak natura przeszła samą siebie i pokryła miasto białym puchem grubości ponad 66 cm.

Powody

Reklama

Zamieć była spowodowana przez silny układ niskiego ciśnienia, który przyniósł zimne powietrze z Kanady i wilgotne powietrze z Zatoki Meksykańskiej. Te dwa czynniki połączyły się nad Górami Skalistymi, tworząc idealne warunki do intensywnych opadów śniegu. Dodatkowo, silny wiatr powodował zawieje śnieżne i zamiecie, utrudniając widoczność i zwiększając ryzyko lawin.

Nie tylko Casper

Zamieć dotknęła nie tylko Casper, ale także inne części stanu Wyoming oraz sąsiednie stany: Dakotę Południową, Dakotę Północną, Nebraskę i Kolorado. Wiele dróg i autostrad zostało zamkniętych, a lotniska odwołały lub opóźniły loty. Wiele szkół i urzędów również zawiesiło swoją działalność. Niektórzy mieszkańcy zostali odcięci od prądu i ogrzewania.

Rzadkie zjawisko

Zamieć w kwietniu jest rzadkim zjawiskiem w Wyoming, gdzie średnia temperatura w tym miesiącu wynosi około 10 stopni Celsjusza, a średnie opady śniegu to około 15 cm. Jednak klimatologowie ostrzegają, że takie ekstremalne zdarzenia mogą być coraz częstsze w przyszłości z powodu zmian klimatu. Zmiany klimatu wpływają na cyrkulację atmosferyczną i zmienność pogody, co może prowadzić do większych kontrastów temperatury i wilgotności oraz do silniejszych burz.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama

Inne wiadomości

Reklama