Na wschodniej granicy Ukrainy z Rosją pojawiła się Rasputica. Czołgi w ostani weekend zostały uwięzione w grząskim błocie. Zobacz film i przeczytaj czym jest rasputica.
W Europie Wschodniej oczy wielu zwrócone są na Ukrainę, gdzie ponad 130 000 rosyjskich żołnierzy stacjonuje w pobliżu granicy, co wydaje się wszystkim zewnętrznym obserwatorom potencjalną inwazją. Na pierwszy plan wysuwają się pytania, czy, kiedy i jak Rosja może przeprowadzić atak. Nam daleko od polityki. Dlatego zajmiemy się kwestią związaną z pogodą. A ta na Ziemiach szczególnie Ukrainy wschodniej może popsuć plany Rosjan.
Rosyjskie siły szkolące się w pobliżu Ukrainy już musiały zmierzyć się z pogodą.
W weekend pojawiły się materiały filmowe przedstawiające rosyjskie czołgi pokonane przez błoto. Opublikowany na Twitterze przez Liveuamap 10 lutego, film pokazuje formację czołgów unieruchomionych w błocie. Widać też koparkę, która próbuje je wykopać. Film został zrobiony na poligonie wojskowym w obwodzie rostowskim w Rosji, w pobliżu południowo-wschodniej granicy z Ukrainą.
Video, possible from the range in Rostov region. Digger helping tanks stuck in the mud pic.twitter.com/jGFTL5puki via @4emberlen
— Liveuamap (@Liveuamap) February 10, 2022
Próbując przewidzieć możliwą rosyjską inwazję na Ukrainę, warunki na miejscu były jednym ze wskaźników, na które zwracano uwagę. Błoto jest oczywistym inhibitorem wojny manewrowej, uniemożliwiającym pojazdom opancerzonym szybkie przemieszczanie się po terenie. A na wiosnę, gdy ziemia się rozmrozi, znaczna część Ukrainy znajdzie się w tym, co Rosjanie nazywają „Rasputitsa„, co oznacza: czas bez dróg.
Rasputica
Jest to okres w roku, w którym na terenach Rosji, Białorusi i Ukrainy drogi stają się nieprzejezdne z powodu wszędobylskiego błota. Powodują ją intensywne opady deszczu i roztopy. Rasputica jesienna powodowana jest intensywnymi opadami deszcu i kończą ją silne mrozy. Rasputica wiosenna powodowana jest roztopami.
Rasputica miała duże znaczenie historyczne. Między innymi spowolniła impet ataku III Rzeszy Niemieckiej na ZSRR.