„Siarczysty mróz do -20 stopni Celsjusza”… Niektóre media podają taką informację. Sprawdzamy, co pokazują modele numeryczne w temperaturze na najbliższe godziny.
Owszem – będzie mroźnie na krańcach wschodnich i południowym wschodzie Polski. Tam są duże szanse na obserwację słupów świetlnych. Na pozostałym obszarze o silniejszym mrozie nie mamy co myśleć.
Sytuacja baryczna
W niedzielę rozbudowuje się nad nami wał wysokiego ciśnienia związany z wyżem znajdującym się nad Europą Zachodnią. W najbliższych godzinach wyż ten przemieści się nad nasz kraj. Ciśnienie wynosić będzie 1038 hPa. Przyniesie ładną, ale też mroźną miejscami pogodę. W dodatku będzie wpływał negatywnie na część meteopatów.
Spadki temperatury wg. modeli numerycznych – ECMWF.
Podsumowując wszystkie trzy główne modele — odczyty są zbliżone. Polska będzie podzielona w najbliższych godzinach na dość mroźną wschodnią część i cieplejszą zachodnią.
ECMWF prognozuje spadki temperatury w nocy z niedzieli na poniedziałek na wschodzie Polski do -12 stopni Celsjusza. Najzimniej ma być miejscami na południu, w woj. małopolskim i podkarpackim. Tam miejscami temperatury spaść mogą do -17 stopni Celsjusza. Im bardziej na zachód, tym cieplej.
W poniedziałek wieczorem temperatury znów zaczną spadać. Tym razem jednak na południowym wschodzie. Miejscami do -16 stopni Celsjusza. Jednak nocą z poniedziałku na wtorek nastąpi wyparcie zimnych mas powietrza.
Spadki temperatury wg. modeli numerycznych – ICON EU.
ICON EU prognozuje spadki temperatury w nocy z niedzieli na poniedziałek na wschodzie Polski do -12 stopni Celsjusza. Najzimniej również ma być miejscami na południu, w woj. małopolskim i podkarpackim. Tam miejscami temperatury spaść mogą do -18 stopni Celsjusza. Im bardziej na zachód, tym cieplej.
W poniedziałek wieczorem temperatury znów zaczną spadać. Również model ICON EU widzi, że największy spadek będzie na południowym wschodzie. Miejscami do -18 stopni Celsjusza. Jednak nocą z poniedziałku na wtorek nastąpi wypieranie zimnych mas powietrza z terenu Polski.
Spadki temperatury wg. modeli numerycznych – GFS
Podobnie wyglądają prognozy modelu GFS. Prognozuje on spadki temperatury w nocy z niedzieli na poniedziałek na wschodzie Polski do -12 stopni Celsjusza. Najzimniej również ma być miejscami na południu, w woj. małopolskim i podkarpackim. Tam miejscami temperatury spaść mogą do -16 stopni Celsjusza. Im bardziej na zachód, tym cieplej.
Wg. GFS w poniedziałek wieczorem temperatury znów zaczną spadać. Tym razem jednak na krańcach południowowschodnich. Miejscami do -15 stopni Celsjusza. Nocą z poniedziałku na wtorek nastąpi wyparcie zimnych mas powietrza.