Przejdź do treści

Sierakowice. Wiatr zerwał dachy. Nawałnica nad Kaszubami. Wiatr prostoliniowy czy trąba powietrzna?

W piątek 01.07.2022 przez Polskę zachodnią oraz północną przetaczały się burze i mezoskalowy układ konwencyjny. ESTOFEX wydało najwyższy stopień zagrożenia dla Kaszub. Jedną z bardziej niebezpiecznych nawałnic zarejestrowano w Sierakowicach. (woj. pomorskie), gdzie porywisty wiatr zerwał poszycie dachu.

Wiatr zerwał dachy w Sierakowicach.

Reklama

Jak już wiadomo burza, która przetaczała się przez miejscowość Sierakowice, była dość krótka, lecz intensywna w swojej sile na tyle, że mieszkańcy, którzy udzielili głosu w wywiadach dla lokalnych mediów, byli zszokowani dosłownie kilkusekundowym uderzeniem wiatru. Na nagraniu opublikowanym w internecie widać jak siła wiatru nagle wzrasta i pojawia się zawirowanie, które zrywa poszycie dachu i miota nim między blokami. Poryw wiatru był tak silny, że zdmuchnął dach z pobliskiego budynku dosłownie w kilka sekund. Na szczęście nikt nie został ranny.

Trąba powietrzna czy gustnado?

Wir, jaki powstał, bardzo przypominał trąbę powietrzną. Jeden z mieszkańców widział zbierające się chmury i „niesamowity wir wiatru”, który podążał przez pobliskie pola zbóż, następnie wkroczył na budynek, gdzie został zerwany dach.

Reklama

Na nagraniu, którym dysponujemy, nie ma niestety widocznego wiru typowego dla trąby powietrznej. Być może było to silne gustnado. Wir wiatru powstający na czele wiatru prostoliniowego. Niestety weryfikacja trwa, więc nie możemy potwierdzić, czy całą sytuację spowodowała trąba powietrzna.

Autor tekstu: Izabela Krupnik

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama