Przejdź do treści

Silne wichury 8 marca w Polsce? Sprawdzamy „doniesienia mediów” o nadchodzącej wichurze.

Silne wichury 8 marca w Polsce? Sprawdzamy „doniesienia mediów”

Silne wichury – „doniesienia mediów”

Reklama

Spotkaliśmy się w ostatnich godzinach z zapytaniami od Was w sprawie wichur, które mają wystąpić 8 marca tego roku. Szczerze powiem, zaskoczony byłem tymi zapytaniami, z racji tego, że przeglądam modele numeryczne na dłuższy nawet okres i tamtych wichur nie widziałem.

Okazuje się, że w „medium”, które często raczy nas różnymi clickbajtami, tym razem pokusiło się o chyba najbardziej perfidny clickbait.

silne wichury, silne wichury
Dobrapogoda24
Reklama

Jak to już często bywa z tą stroną, autor wyciągnął jedno z wyliczeń modelu, które było najbardziej „złowrogie” na 8 marca i dobudował do tego wyliczenia narrację, że na pewno będą silne wichury, bo widać głęboki cyklotron nad Polską.

silne wichury, silne wichury

Aktualne wyliczenia

Aktualnie po tym wyliczeniu, na którym opierał się ten artykuł, nie ma już śladu. Wszystkie modele, które mają zasięg do 8 marca, widzą słabe do średnich porywy wiatru do 40 bądź 50 km/h. To pokazuje, jak niestabilne są jeszcze modele numeryczne na ten okres i dlatego nie powinniśmy wierzyć we wszystko, co piszą na podstawie tak oddalonych wyliczeń.

Różnica między prognozą pogody a przeglądem modeli.

Owszem my również, czasami bierzemy pod uwagę modele numeryczne na wiele dni do przodu, ale wtedy jasno w tytule zaznaczamy, że jest to przegląd takich modeli, a nie prognoza. Niestety autor tego artykułu, o którym mówiłem wcześniej, postanowił zapewnić, że będzie wichura 8 marca i teraz wiele osób po prostu jest tym zaniepokojonych.

Jaka pogoda będzie 8 marca.

Reklama

Na to pytanie trudno w tym momencie odpowiedzieć, ponieważ do tej daty mamy jeszcze 8 dni. W okolicach 7, 8 bądź 9 marca jest widoczny niż atmosferyczny. Ale trajektoria przebiegu tego niżu jest bardzo niepewna i każde wyliczenie każdego modelu pokazuje co innego. Dlatego jest za wcześnie, żeby jakkolwiek przejmować się tą datą.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama