Silny ból głowy, złe samopoczucie? Sprawcą może być niskie ciśnienie związane z niżem atmosferycznym.
Budzisz się i boli Cię głowa? Ćmi? Pijesz kawę i mimo to boli nadal? Tabletki też zbyt mocno nie działają? Być może spowodowane jest to niskim ciśnieniem atmosferycznym.
Sytuacja baryczna
Nad Polską przemieszcza się ośrodek niskiego ciśnienia Diethelm. Napędzany prądem strumieniowym jest niczym sprinter i już dziś rano wkroczył nad terytorium Polski. W godzinach wieczornych powinien już opuścić nasz kraj. To powoduje, że ciśnienie bardzo szybko spadło, lokalnie na północy do 987 hektopaskali. A potem zacznie dosyć szybko rosnąć.
Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie człowieka.
Ciśnienie atmosferyczne ma duży wpływ na samopoczucie człowieka. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy wyczytać, że około 50 do 65% Polaków reaguje na zmiany atmosferyczne, a w szczególności na zmiany ciśnienia. Często reagujemy na bardzo wysokie bądź bardzo niskie ciśnienie, ale też na szybkie zmiany ciśnienia atmosferycznego.
Szybki spadek ciśnienia nad Polską.
W sobotę mamy nad Polską bardzo szybki spadek ciśnienia do niskich wartości. W wielu miejscach spadek ten wyniósł ponad 8 hPa. Sam spadek, jak i niskie ciśnienie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, ponieważ kiedy się on obniża, to zmniejsza się również ilość tlenu w powietrzu. To natomiast powoduje jego deficyt.
Silny ból głowy a wysokie ciśnienie.
Ból głowy i rozdrażnienie to główne objawy osób wrażliwych, które mogą być spowodowane niskim ciśnieniem.
Zdecydowanie w tych dniach czujemy się gorzej, co wynika z faktu, że nasz organizm bardzo reaguje na ciśnienie atmosferyczne. Zwłaszcza osoby, które są potencjalnie pacjentami kardiologicznymi lub już leczą się kardiologicznie powinny bardzo uważać. Mierzyć ciśnienie i pamiętać, że samopoczucie to jedno, a złe wyniki przy takim pomiarze domowym to już powód, żeby podejść do lekarze – tłumaczy doktor Michał Matyjaszczyk, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Silny ból głowy to nie wszystko. Możemy w dniach, kiedy jest bardzo niskie ciśnienie odczuwać ogólnie złe samopoczucie. Problemy związane z układem krążenia, takie jak bóle w okolicy serca oraz przyspieszenie akcji serca. Możemy też mieć ogólne osłabienie organizmu. Gorszą wydolność fizyczną: senność oraz pocenie się. Zbyt niskie ciśnienie może również prowadzić do nudności, zawrotów głowy czy też tak zwanego uczucia pustki w głowie.
Czy kawa pomaga?
Odruchowo wiele osób tłumaczy taki stan niskim ciśnieniem i pije kawę, która powinna pomóc. Nie zawsze pomaga. Często, gdy jedna zawodzi, pijemy kolejną. Prawdą jest, że nadmiar kawy potęguje jeszcze ból głowy, bo powoduje ona odwadnianie organizmu.
Co robić?
Może to trywialna odpowiedź, ale… przeczekać. Odpoczywać. Nie forsować się.
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.