Przejdź do treści

Silny wyż Bernhard nad Polską w najbliższych godzinach. Zła wiadomość dla meteopatów.

Nad Skandynawią umacnia się właśnie wyż, któremu nadano imię Bernhard. Jego centrum będzie w najbliższych dniach przemieszczać się nad Polską. To zła wiadomość dla meteopatów i osób wrażliwych na pogodę.

Silny wyż Bernhard
Źródło: windy.com

Silny wyż Bernhard

Jak informowaliśmy kilka dni temu, nad Skandynawią utworzył się wyż, który w momencie pisania tego artykułu swoje centrum ma nad Finlandią. W centrum ciśnienie osiągnęło 1034 hPa i ciągle wzrasta. Może osiągnąć nawet 1045 hPa. Najwyższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne w Suwałkach (1997r) – 1054 hPa. Do rekordu będzie więc daleko, ale już dzisiaj, wszyscy Ci, dla których problemy zaczynają się przy dużym wzroście / lub spadku ciśnienia powinni już się nastawić i niejako odpowiednio zabezpieczyć. Wyż przemieści się przez terytorium Polski na południowy zachód w kierunku Niemiec.

Reklama

Silny wyż a meteopaci

To bardzo zła informacja dla części osób wrażliwych na pogodę, a szczególnie na ciśnienie. Szybkie zmiany ciśnienia o więcej niż 8 hPa w ciągu doby bardzo źle wpływają na osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia. Wysokie ciśnienie przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Meteopaci podczas wysokiego ciśnienia odczuwać mogą silne bóle głowy, rozkojarzenie, senność. Mogą być też bardziej zmęczeni. Co więcej, zimowe wyże tego typu przynoszą duże spadki temperatury, co jeszcze bardziej potęguje u takich osób złe samopoczucie.

Silny wyż Bernhard, Silny wyż Bernhard

Wędrówka wyżu w najbliższych godzinach.

Do wtorkowego poranka wyż nadal będzie się umacniał. Ciśnienie w jego centrum osiągnie ~1040 hPa. Następnie zacznie się przemieszczać na południowy zachód kontynentu. Najwyższe ciśnienie w Polsce notować będziemy od popołudniowego wtorku do środy wieczór. Wtedy to centrum wyżu przemieszczać się będzie od północnego wschodu przez południowy zachód Polski, nadal się umacniając. Ciśnienie 1038-1040 hPa będzie bardzo źle wpływać na meteopatów.

Od wieczornych godzin w środę wyż będzie stacjonować nad zachodnimi Niemcami z ciśnieniem 1043 hPa.

Aktualna pogoda.

Reklama